Zespół autorów z Hiszpanii i Włoch przetestował w badaniu klinicznym efekty stosowania bogatego w polifenole suplementu w warunkach stresu oksydacyjnego i zapalnego powodowanego w skórze przez smog. 

Trudno się walczy ze smogiem, choć są pomysły, takie jak zakładanie masek czy urządzeń filtrujących powietrze podczas przebywania na dworze; mimo to wiele osób uważa je za mało praktyczne. Pomoc oferują tu także nutraceutyki w formie suplementacji: szkodliwym skutkom smogu mogą przeciwdziałać witamina D i kwasy omega-3. 

Autorzy omawianej pracy przeprowadzili natomiast badanie kliniczne ze złożonym preparatem zawierającym produkty bogate w polifenole roślinne: liście oliwki europejskiej, werbenę, rozmaryn i perełkowca japońskiego. Polifenole mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, i dzięki temu niwelują do pewnego stopnia szkodliwość smogu, co wykazano w badaniach eksperymentalnych. Naukowcy postanowili potwierdzić te obserwacje w badaniu klinicznym, do którego zaproszono 100 osób, których praca odbywała się na otwartym terenie w okolicach zanieczyszczonych smogiem (Mediolan). 

Wyniki wskazują, że zastosowana kombinacja zmniejszyła uszkodzenia komórek skóry wywołane stresem oksydacyjnym. Pod jej wpływem doszło do poprawy nawilżenia skóry (pomiarów dokonywano korneometrem), ograniczenia przeznaskórkowej utraty wody, poprawie wyglądu skóry, jej blasku i koloru (ocena spektrofotometryczna), a także elastyczności skóry (w pomiarach kutometrem), jej gładkości i wydzielania sebum (co również ocenianio za pomocą specjalistycznej aparatury). Co więcej, już po 2 tygodniach suplementacji dało się zauważyć subiektywną poprawę stanu skóry, w tym spłycanie zmarszczek, poprawę elastyczności i rozjaśnianie ciemnych plam. 

Obserwacje te potwierdzają, że dieta ma szczególny wpływ na stan skóry i że może ją chronić w warunkach zanieczyszczeń powietrza – i że da się stosunkowo szybko uzyskać wymierne efekty kliniczne właściwie dobraną suplementacją. 

Na podstawie

Nobile V, Schiano I, Peral A, Giardina S, Spartà E, Caturla N. Antioxidant and reduced skin-ageing effects of a polyphenol-enriched dietary supplement in response to air pollution: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Food Nutr Res. 2021 Mar 29;65. doi: 10.29219/fnr.v65.5619. PMID: 33889065; PMCID: PMC8035891.