Dwójka naukowców z Brazylii dokonała przeglądu prac naukowych poświęconych wykorzystaniu olejków eterycznych w chorobach reumatycznych. Jest ich niewiele, przeprowadzono je głównie w kontekście choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i fibromialgii. 

Ciekawe są natomiast rezultaty. Z 13 badań aż 12 wskazuje na możliwą skuteczność terapii z użyciem olejków eterycznych. Oceniano ją w różnych populacjach, u pacjentów w różnym wieku (od 36 do 78 lat), z różnym czasem trwania choroby (od roku do 12 lat), z przewagą kobiet. Najczęściej wykorzystywanym olejkiem był olejek lawendowy, w dalszej kolejności imbirowy i rozmarynowy. Czas stosowania olejków sięgał 12 tygodni. 

Masaże aromaterapeutyczne są wciąż nowością, przynajmniej w kręgach czysto naukowych. Więcej o nich powiedzą prawdopodobnie fizjoterapeuci z doświadczeniem w stosowaniu olejków eterycznych – osoby z bólem pochodzenia mięśniowego czy stawowego często odczuwają ulgę po zabiegach z zakresu fizjoterapii, w chorobach przewlekłych, takich jak reumatyczne, dobrze żeby zabiegi te były wykonywane regularnie. Warto też zapytać o doświadczenie ze stosowaniem olejków eterycznych. 

Na podstawie

Barão Paixão VL, Freire de Carvalho J. Essential oil therapy in rheumatic diseases: A systematic review. Complement Ther Clin Pract. 2021 May;43:101391. doi: 10.1016/j.ctcp.2021.101391. Epub 2021 Apr 14. PMID: 33865080.