Japońscy naukowcy zbadali wpływ suplementacji karotenoidów papryki na skórę – zarówno w ramach badania klinicznego, jak i sprawdzając efekty komórkowe w laboratorium. 

Ksantofile, w które pomarańczowa i czerwona papryka są bogate, mają działanie antyoksydacyjne i mogą chronić skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych (fotouszkodzeniami). Autorzy postanowili sprawdzić, jakie dokładnie zmiany zajdą w skórze po suplementacji ekstraktu z papryki składającego się z siedmiu różnych związków z grupy ksantofili. 

W tym celu przeprowadzili trwające miesiąc badanie kliniczne, w ramach którego uczestnikom podawano wzmiankowany ekstrakt bądź placebo. Wyniki wskazują, że suplementacja ksantofili wiązała się z dużą (50%) poprawą nawilżenia skóry twarzy, nie odnotowano natomiast zmian innych parametrów (np. elastyczności, liczby zmarszczek). Ciekawa była natomiast obserwacja, że w grupie otrzymującej ekstrakt ksantofilów istotnie zwiększyła się liczba plam na skórze. To może okazać się nowym działaniem niepożądanym ekstraktu, koniecznym do uwzględnienia przed decyzją o suplementacji. 

W badaniach in vitro w hodowli keratynocytów (komórek budujących warstwę rogową skóry) naukowcy wykazali, że ekstrakt z papryki zwiększa syntezę kanałów akwaporynowych oraz kwasu hialuronowego (pierwsze odpowiadają za transport wody, drugi utrzymuje wodę w przestrzeni międzykomórkowej). 

Związki aktywne z papryki docierają z krwią do głębszych warstw skóry, ale są też wydzielane przez gruczoły łojowe i pokrywają skórę od zewnątrz (mogą być wchłaniane także tą drogą). Ten drugi sposób jest wykorzystywany przez przemysł kosmetologiczny, jednak ze względu na intensywne zabarwienie pigmentów papryki preferowana jest suplemetacja doustna. 

Zatrzymywanie wody w skórze jest kolejnym, po fotoprotekcji, korzystnym działaniem barwników papryki wykazanym w badaniach klinicznych. Brązowe plamy pojawiające się na skórze po suplementacji mogą być wynikiem preferencyjnego gromadzenia ksantofili w poszczególnych miejscach lub też skutkiem przyspieszenia metabolizmu (działanie podobne do obserwowanego w badaniach poświęconych wspieraniu odchudzania za pomocą ekstraktów z papryki) i odnowy warstw skóry, co może powodować wydostawanie się głębiej położonych obszarów bogatych w melaninę na powierzchnię – wyjaśnienie tego zjawiska wymaga jednak dalszych badań. 

Na podstawie

Yatsuhashi H, Takumi H, Terada Y, Kuriki T. Effects of Oral Supplementation with Paprika Xanthophylls on Human Skin Moisture. J Oleo Sci. 2022 Apr 29;71(5):735-745. doi: 10.5650/jos.ess21427. Epub 2022 Apr 5. PMID: 35387919.