Kardiolodzy dostrzegają potencjał naturalnych substancji w leczeniu częstej choroby układu krążenia, nadciśnienia tętniczego.

O tym, że dieta jest najważniejszym elementem leczenia nadciśnienia wiadomo od dawna. Problem w tym, że przekonanie człowieka do zmiany stylu życia (i utrzymanie jej) jest procesem wymagającym znacznie więcej czasu niż ten dostępny w czasie wizyty lekarskiej. Pacjenci też najczęściej wolą dostać pigułki, niż cokolwiek zmieniać w swoich przyzwyczajeniach. Do dietetyka udaje się więc mało który. 

Ostatnio narastająca fala zainteresowania terapiami naturalnymi powoduje, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej chorych przyznających, że stosują (lub chcą stosować) nutraceutyki. I dobrze by było, by lekarz im mógł profesjonalnie doradzać także i na tym polu. Stąd znaczenie takich artykułów jak omawiany jest bardzo duże, ich publikacja bardzo potrzebna. 

Autorzy pracy opublikowanej w czołowym polskim piśmie dla kardiologów zwracają uwagę na konieczność zwiększenia ilości spożywanych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i ubogotłuszczowych. To powszechnie znane podstawy. Przywołują też dietę terapeutyczną DASH, opracowaną specjalnie do leczenia nadciśnienia tętniczego – przyznają nawet, że jej skuteczność przewyższa niektóre leki przeciwnadciśnieniowe. Innymi dietami obniżającymi ciśnienie tętnicze są dieta śródziemnomorska, wegańska czy wegetariańska. Jeśli mamy nadwagę – pierwszym krokiem powinno być schudnięcie (i tu najważniejsze będzie ograniczenie kalorii w diecie i codzienna aktywność fizyczna). 

Do nutraceutyków o najlepiej udokumentowanym wpływie na ciśnienie tętnicze autorzy zaliczają z kolei witaminę C, magnez, sok z buraka, izoflawony sojowe oraz kawę i herbatę. Jest to bardzo podobny zestaw do uznanego przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia tętniczego, o którym pisaliśmy w tekście „Nutraceutyki obniżające ciśnienie tętnicze„, aczkolwiek z pewnością niewyczerpujący tematu.

Nadciśnienie tętnicze jest drugim, po zaburzeniach lipidowych, stanem, w którym lekarzom zwraca się uwagę na możliwość użycia nutraceutyków. Trzeba tylko pamiętać, że gdy są potrzebne leki na receptę, nie powinno się ich lekceważyć, a dietę i nutraceutyki stosować równolegle z nimi – tak, aby efekty działania się dodawały lub nawet wzmacniały. Jeśli dojdzie do trwałych zmian stylu życia i obniżenia ciśnienia, może też ustać konieczność stosowania leków, ale taką decyzję warto omówić wspólnie z lekarzem prowadzącym. 

Na podstawie

Kardiol Pol. 2020 Aug 25;78(7-8):659-666.  Dietary interventions in blood pressure lowering: current evidence in 2020. Larysa Strilchuk, Raffaele Ivan Cincione, Federica Fogacci, Arrigo F G Cicero