Gorzknik kanadyjski (goldenseal, Hydrastis canadensis L.) pochodzi z Ameryki Północnej. Był obecny w medycynie Indian i służył im jako środek:
- przyspieszający leczenie ran, wrzodów na skórze;
- łagodzący dolegliwości brzuszne (np. wrzody, zapalenia jelit, biegunki, zaparcia);
- przydatny w infekcjach oczu;
- wykorzystywany do leczenia nowotworów;
- jak również do wywoływania aborcji lub stymulacji skurczów macicy.
Wśród licznych substancji aktywnych biologicznie gorzknika kanadyjskiego znajduje się berberyna, alkaloid o rozmaitym działaniu:
- przeciwzakaźnym (przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, przeciwpasożytniczym);
- metabolicznym (poprawa metabolizmu tłuszczów i glukozy);
- wspierającym florę jelitową produkującą krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe;
- antynowotworowym;
- immunomodulującym: wygaszającym nadmierną reakcję odpornościową np. w alergiach, chorobach z autoagresji;
- antyoksydacyjnym (dzięki temu, jak się sądzi, ekstrakty z gorzknika mogą np. chronić wątrobę przed toksycznym uszkodzeniem);
- przeciwpadaczkowym;
- miorelaksacyjnym;
- kardioprotekcyjnym i przeciwpłytkowym;
- chroniącym skórę przed szkodliwym długotrwałym działaniem promieniowania UV i przebarwieniami (aczkolwiek donoszono też o reakcjach fototoksycznych);
- neuroprotekcyjnym;
- nefroprotekcyjnym (słowo to oznacza ochronę nerek przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych).
Znakomitą większość tych badań przeprowadzono na hodowlach komórkowych lub zwierzętach laboratoryjnych, trudno więc wnioskować o ich znaczeniu klinicznym. Nieliczne badania kliniczne wskazują na możliwą przydatność w leczeniu hiperlipidemii, cukrzycy czy przewlekłych stanów zapalnych nosa lub gardła, potwierdzono też działanie przeciwbakteryjne gorzknika. Mimo niedostatku badań klinicznych gorzknik kanadyjski jest dość popularnym suplementem w USA. Zapotrzebowanie nań było tak ogromne, że prawie doprowadzono do likwidacji tego gatunku (podobnie rzecz się miała z kordycepsem w Chinach).
Historia użycia przez Indian amerykańskich sugeruje, by unikać preparatów gorzknika w ciąży; nie jest też wskazany w okresie laktacji z uwagi na możliwość zaostrzenia żółtaczki u noworodka. Gorzknik może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych lub niektórych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (midazolam, pimozyd), więc lepiej unikać takich połączeń. I jak to zwykle bywa – ważne, aby nie przekraczać dozwolonych dawek, alkaloidy gorzknika nie są obojętne dla zdrowia, zwłaszcza osób z chorobami współistniejącymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem).
Na podstawie
Pharmacol Res. 2020 Oct;160:105085. Goldenseal (Hydrastis canadensis L.) and its active constituents: A critical review of their efficacy and toxicological issues. Sudip Kumar Mandal et al.