Nie ma jeszcze bezpośrednich dowodów na działanie którejkolwiek ze strategii nutraceutycznych w COVID-19 – wskazują autorzy z międzynarodowego zespołu na łamach czasopisma poświęconego medycynie personalizowanej. Mimo to, biorąc pod uwagę rozmiary kryzysu, można wykorzystać dostępną wiedzę, by wspomagać organizm – piszą. 

Autorzy postanowili skupić się na najlepiej przebadanych elementach diety i ich suplementacji. Takich, które lekarze mogą wykorzystywać w leczeniu chorych na COVI-19, również na oddziałach intensywnej terapii. Świadomie w związku z tym zrezygnowali z analizowania potencjalnego wpływu ziół – tych w szpitalu się nie stosuje i raczej się to nie zmieni w najbliższych latach. 

Autorzy przejrzeli dostępne metaanalizy poświęcone nutraceutykom najczęściej wymienianych w kontekście intensywnej terapii oraz zakażeń wirusowych. Wnioski z tego przeglądu są następujące:

 • obiecującą metodą terapeutyczną jest podawanie doustne witaminy C w dawkach 1-3 g dziennie oraz cynku (80 mg w przeliczeniu na cynk atomowy, rodzaj soli cynku wydaje się mniej istotny) już przy pierwszych objawach COVID-19 (podobnie jak w przypadku zwykłego przeziębienia);
 • wskazane jest uzupełnianie niedoboru witaminy D – niezależnie zresztą od objawów czy obecności zakażenia;
 • można rozważyć dietę bogatą w kwasy omega-3 i argininę z uwagi na jej wpływ pro-odpornościowy;
 • w ciężkim stanie warto zdaniem autorów rozważyć:
  • dożylne podanie witaminy C (3-10 g/24 godz.) i glutaminy (0,3-0,5 g/kg/24 godz.); 
  • jednorazowe wstrzyknięcie domięśniowe witaminy D (100 tys. j.) u osób z poważnym niedoborem tej witaminy;
  • suplementację kwasów omega-3 (w dawce na górnej granicy dziennego zapotrzebowania);
  • suplementację argininy, jednak z dużą dozą ostrożności, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia (duże dawki mogą wywołać hipotonię).

Biorąc pod uwagę brak badań klinicznych dotyczących leczenia chorych na COVID-19 w stanie krytycznym, artykuł ten mógłby dla niektórych brzmieć  kontrowersyjnie. Jeśli jednak patrzeć na obecną sytuację na OIOM-ach jak na stan wojny z koronawirusem, poszukiwanie bezpiecznych metod, które dają jakąkolwiek nadzieję z uwagi na stojące za nimi badania sprzed „ery covidowej”, nie jest niczym niezrozumiałym. 

Na podstawie

J Pers Med. 2020 Sep 25;10(4):E145. Pharmaconutrition in the Clinical Management of COVID-19: A Lack of Evidence-Based Research But Clues to Personalized Prescription. Heitor O Santos et al.