W tradycyjnej medycynie chińskiej ważny składnik leczniczy dla osób z nadmiarem „wewnętrznego zimna”, niedoborem energii chi i yang. W medycynie zachodniej praktycznie nieznany, utożsamiany z przyprawą do jabłek. Tymczasem cynamon w badaniach naukowych ukazuje swoje oblicze nutraceutyczne: ma wpływ na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Nowa metaanaliza badań klinicznych pokazuje, że cynamon działa korzystnie także u kobiet z zespołem policystycznych jajników. 

W zespole policystycznych jajników podstawowym problemem jest rozregulowanie układu hormonalnego kobiety. Temu zaś towarzyszy zaburzenie metabolizmu – zwiększona jest ilość insuliny we krwi, tkanki nie reagują na działanie tego hormonu tak, jak powinny, przez co kobiety te nie dość, że cierpią na konsekwencje choroby jajników (trudności z zajściem w ciążę, nadmiar włosów w odkrytych miejscach), to jeszcze znajdują się w grupie zagrożonej rozwojem cukrzycy i przyspieszonej miażdżycy. Współczesne metody leczenia duży nacisk kładą na schudnięcie, suplementację pewnych nutraceutyków (sprawdź artykuły o badaniach w zespole policystycznych jajników) oraz wyrównywanie zaburzeń metabolicznych, co samo w sobie może ułatwić np. zajście w ciążę. 

Autorzy zebrali dane z pięciu badań klinicznych. Analiza wskazała, że u kobiet z zespołem policystycznych jajników suplementowany cynamon:

  • istotnie zmniejszył stężenie glukozy we krwi na czczo;
  • istotnie zmniejszył stężenie insuliny we krwi na czczo;
  • poprawił wrażliwość tkanek na insulinę mierzoną wskaźnikiem HOMA-IR;
  • istotnie zmniejszył stężenie cholesterolu we frakcji LDL;
  • istotnie zmniejszył stężenie triglicerydów;
  • zwiększył stężenie tzw. dobrego cholesterolu czyli frakcji HDL.

Ten dobroczynny wpływ metaboliczny cynamonu jest widoczny nie tylko u kobiet z zespołem policystycznych jajników, bo wskazują na niego także badania w innych grupach z zaburzeniami metabolicznymi. W tym względzie jest nieco podobny do czosnku – korzyści z regularnego przyjmowania są na tyle spore, że warto pokusić się o jak najczęstsze jego stosowanie – i przestać myśleć o cynamonie wyłącznie jak o przyprawie.

Na podstawie

J Ethnopharmacol. 2020 May 23;254:112741. Effects of cinnamon on controlling metabolic parameters of polycystic ovary syndrome: A systematic review and meta-analysis. Heydarpour F, Hemati N, Hadi A, Moradi S, Mohammadi E, Farzaei MH.