W wyniku suplementacji koenzymu Q10 zmniejsza się u chorych na cukrzycę stężenie cholesterolu oraz frakcji LDL, dwóch ważnych markerów ryzyka sercowo-naczyniowego. 

Takie wnioski przyniosła metaanaliza randomizowanych badań klinicznych z ostatnich 5 lat, przeprowadzona przez naukowców z Republiki Południowej Afryki. Objęła ogółem 650 pacjentów. 

Możliwość zmniejszenia ryzyka powikłań krążeniowych jest w przypadku chorych na cukrzycę wybitnie ważna, ponieważ wielu z nich umiera właśnie z powodu miażdżycy i jej konsekwencji. Cukrzycę typu 2 uznaje się w zasadzie za równoważnik choroby wieńcowej – tak silnie zwiększa ryzyko. Jednym z zaburzeń przyczyniających się do przyspieszonej progresji miażdżycy jest tzw. dyslipidemia cukrzycowa, czyli wzrost triglicerydów i LDL oraz spadek stężenia HDL (tej tzw. dobrej frakcji, którą płynie do wątroby cholesterol odbierany z tkanek obwodowych). Dołącza się do nich dysfunkcja śródbłonka i przewlekły stan zapalny w naczyniach oraz tkance tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze – wszystko to powoduje, że postępują zmiany i w naczyniach, i w samym sercu. Tymczasem zarówno sama cukrzyca, jak i leczenie zaburzeń lipidowych (królują tu statyny) powodują zubożenie serca w koenzym Q10, który jest nie tylko antyoksydantem, ale ważnym elementem w procesie wytwarzania energii dostępnej dla procesów życiowych komórek – także kardiomiocytów. 

O koenzymie Q10 (ubichinonie) i jego znaczeniu dla układu sercowo-naczyniowego mówi się w ostatnich latach coraz więcej, publikowane są badania kliniczne, które wskazują na różnorakie korzyści z suplementacji tego związku: wchodzi w nie i poprawa czynności śródbłonka, i zahamowanie włóknienia naczyń, a nawet przedłużanie życia chorych z niewydolnością serca. 

Autorzy metaanalizy łączą właściwości antyoksydacyjne koenzymu Q10 z zabezpieczaniem przed progresją miażdżycy: związek ten jest wbudowywany w lipoproteiny i utrudnia utlenianie ich składników. A to z kolei ogranicza wnikanie utlenionych LDL pod śródbłonek, który to proces jest etapem inicjującym lokalnie rozwój miażdżycy. W kolejnych badaniach warto by sprawdzić, czy rzeczywiście, zgodnie z podejrzeniami, przełoży się to na dłuższe życie chorych na cukrzycę, podobnie jak to udowodniono dla działania koenzymu Q10 w niewydolności serca. 

Na podstawie

Endocrinol Diabetes Metab. 2020 Mar 14;3(2):e00118. The impact of coenzyme Q10 on metabolic and cardiovascular disease profiles in diabetic patients: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Dludla PV, Nyambuya TM, Orlando P, Silvestri S, Mxinwa V, Mokgalaboni K, Nkambule BB, Louw J, Muller CJF, Tiano L.