W wyniku suplementacji koenzymu Q10 zmniejsza się u chorych na cukrzycę stężenie cholesterolu oraz frakcji LDL, dwóch ważnych markerów ryzyka sercowo-naczyniowego. 

Takie wnioski przyniosła metaanaliza randomizowanych badań klinicznych z ostatnich 5 lat, przeprowadzona przez naukowców z Republiki Południowej Afryki. Objęła ogółem 650 pacjentów. 

Możliwość zmniejszenia ryzyka powikłań krążeniowych jest w przypadku chorych na cukrzycę wybitnie ważna, ponieważ wielu z nich umiera właśnie z powodu miażdżycy i jej konsekwencji. Cukrzycę typu 2 uznaje się w zasadzie za równoważnik choroby wieńcowej – tak silnie zwiększa ryzyko. Jednym z zaburzeń przyczyniających się do przyspieszonej progresji miażdżycy jest tzw. dyslipidemia cukrzycowa, czyli wzrost triglicerydów i LDL oraz spadek stężenia HDL (tej tzw. dobrej frakcji, którą płynie do wątroby cholesterol odbierany z tkanek obwodowych). Dołącza się do nich dysfunkcja śródbłonka i przewlekły stan zapalny w naczyniach oraz tkance tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze – wszystko to powoduje, że postępują zmiany i w naczyniach, i w samym sercu. Tymczasem zarówno sama cukrzyca, jak i leczenie zaburzeń lipidowych (królują tu statyny) powodują zubożenie serca w koenzym Q10, który jest nie tylko antyoksydantem, ale ważnym elementem w procesie wytwarzania energii dostępnej dla procesów życiowych komórek – także kardiomiocytów. 

O koenzymie Q10 (ubichinonie) i jego znaczeniu dla układu sercowo-naczyniowego mówi się w ostatnich latach coraz więcej, publikowane są badania kliniczne, które wskazują na różnorakie korzyści z suplementacji tego związku: wchodzi w nie i poprawa czynności śródbłonka, i zahamowanie włóknienia naczyń, a nawet przedłużanie życia chorych z niewydolnością serca. 

Autorzy metaanalizy łączą właściwości antyoksydacyjne koenzymu Q10 z zabezpieczaniem przed progresją miażdżycy: związek ten jest wbudowywany w lipoproteiny i utrudnia utlenianie ich składników. A to z kolei ogranicza wnikanie utlenionych LDL pod śródbłonek, który to proces jest etapem inicjującym lokalnie rozwój miażdżycy. W kolejnych badaniach warto by sprawdzić, czy rzeczywiście, zgodnie z podejrzeniami, przełoży się to na dłuższe życie chorych na cukrzycę, podobnie jak to udowodniono dla działania koenzymu Q10 w niewydolności serca. 

Na podstawie

Endocrinol Diabetes Metab. 2020 Mar 14;3(2):e00118. The impact of coenzyme Q10 on metabolic and cardiovascular disease profiles in diabetic patients: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Dludla PV, Nyambuya TM, Orlando P, Silvestri S, Mxinwa V, Mokgalaboni K, Nkambule BB, Louw J, Muller CJF, Tiano L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s