Niecodzienny eksperyment przeprowadzono w Japonii. Unaocznia, że produkty, które spożywamy, wpływają na nasz organizm także poza świadomą percepcją – co jednak można wykazać laboratoryjnie. Skóra może nie tylko być gładsza czy bardziej nawilżona – ale nawet bardziej odporna na promienie słoneczne. 

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy związki izolowane z czerwonej papryki – ksantofile (są to barwniki odpowiedzialne za żółty, pomarańczowy i czerwony kolor roślin) – wykażą działanie fotoprotekcyjne, jeśli zostaną podane doustnie. Ksantofile bowiem są antyutleniaczami i chronią rośliny przed zbyt dużymi energiami pochodzącymi ze światła. Jeśli gromadziłyby się w skórze, mogłyby pełnić podobną rolę, co objawiałoby na przykład ochroną przed „spaleniem słońcem” czy zwolnionym starzeniem się skóry.

Badanie miało charakter randomizowany z grupą placebo; wzięło w nim udział 46 ochotników, którym podawano ksantofile z papryki lub placebo codziennie przez 5 tygodni. Zanim jednak tę suplementację, u każdego uczestnika zbadano minimalną ilość ultrafioletu, która powoduje zaczerwienienie skóry i osobną taką, która wywoła minimalną widoczną opaleniznę.

Już po 2 tygodniach w grupie otrzymującej ksantofile z papryki zauważono och wpływ ochronny – istotnie zwiększyła się wartość promieniowania, która doprowadzała do rumienia skóry, a po 4 tygodniach odnotowano także hamujący wpływ na opalanie. Potwierdzono tym samym hipotezę, że barwniki pochodzące z papryki mogą chronić skórę przed fotouszkodzeniami.

Źródło

J Oleo Sci. 2018 Jul 1;67(7):863-869. Effects of Dietary Paprika Xanthophylls on Ultraviolet Light-Induced Skin Damage: A Double-Blind Placebo-Controlled Study. Nishino A, Sugimoto K, Sambe H, Ichihara T, Takaha T, Kuriki T.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s