Nasza swojska biała fasola kryje w sobie prawdziwy skarb. Jest nim inhibitor alfa-amylazy, zwany fasolaminą, substancja utrudniająca rozkład cukrów złożonych w przewodzie pokarmowym i w związku z tym zmniejszająca ilość wchłoniętych kalorii. 

O znaczeniu fasoli i fasolaminy dla metabolizmu pisaliśmy już wcześniej (Fasola i fasolamina, naturalne wsparcie w odchudzaniu).

Tym razem „sprawdzam” powiedzieli chińscy naukowcy (w Chinach też mają problemy z otyłością!). W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą i kontrolą placebo ocenili, jak regularna suplementacja ekstraktu z fasoli wpłynie na wagę otyłych ochotników. Podzielono ich na dwie grupy: jedni otrzymywali ekstrakt z fasoli w dawce 2,4 g dziennie, drudzy placebo. Badanie trwało 35 dni, po upływie których sprawdzono zmianę masy ciała i innych parametrów składu ciała. 

Warto zwrócić uwagę na czas trwania badania – było to niewiele ponad miesiąc! Już po tym czasie widoczne były dobre wyniki: stosujący ekstrakt z fasoli stracili przeszło 2 kg, podczas gdy w grupie placebo zaledwie ok. 300 g. Także grubość tkanki tłuszczowej podskórnej uległa istotnej redukcji w grupie otrzymującej aktywny nutraceutyk, co potwierdzono pomiarami w czterech okolicach ciała. Co więcej, uczestnicy ci zauważyli też zmniejszenie obwodu w pasie i w biodrach. 

Czegóż chcieć więcej, chciałoby się zapytać? (pewnie tylko braku efektu jojo 🙂 Tego jednak nie badano i nie wiemy, co nastąpiło po odstawieniu nutraceutyku. Widać jednak, jak dużym wsparciem może być regularne i uczciwe stosowanie właściwych środków – efekty odchudzania z pomocą ekstraktu z fasoli były zauważalne już po miesiącu! 

Ważna uwaga dotyczy najczęstszego błędu w odchudzaniu z użyciem nawet dobrych i właściwie dobranych suplementów diety: ich zażycie nie pozwala wziąć dokładki ani dołożyć sobie słodyczy. Ich zażycie wspiera właściwe, poprawione odżywianie, a nie daje dyspensę na szalenie bez grzechu z dotychczasową dietą!

Na podstawie

Food Sci Nutr. 2020 Feb 5;8(3):1315-1324. Regular intake of white kidney beans extract (Phaseolus vulgaris L.) induces weight loss compared to placebo in obese human subjects. Wang S, Chen L, Yang H, Gu J, Wang J, Ren F.