Japońscy naukowcy z dwóch uniwersytetów medycznych w Kagawie opublikowali artykuł opisujący znaczenie cynku w przewlekłych chorobach wątroby. Wątroba bowiem pełni istotną rolę w metabolizmie cynku.
Streszczając bardzo, wiadomo, że:
- u osób z chorobami wątroby dochodzi do niedoboru cynku – takie stany jak przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, ale i jej stłuszczenie prowadzą bowiem do upośledzenia wchłaniania tego pierwiastka. W chorobach tych może też dojść do hipoalbuminemii, czyli niedoboru białek transportowych we krwi (są one bowiem wytwarzane w wątrobie), co może znacznie utrudnić transport cynku do tkanek;
- niedobór cynku powoduje wiele zaburzeń metabolicznych (w tym np. przyczynia się do oporności tkanek na insulinę, co leży u podłoża cukrzycy typu 2)
- niedobór cynku w marskości wątroby zwiększa ryzyko encefalopatii wątrobowej (czyli poważnych zaburzeń funkcji mózgu w przebiegu zatrucia substancjami, których wątroba nie jest w stanie unieszkodliwiać);
- zaburzenia metabolizmu cynku wiążą się z ryzykiem rozwoju raka wątroby;
- cynk może hamować replikację wirusa zapalenia wątroby typu C;
- niedobór cynku może przyczyniać się do śmierci komórek wątroby w przebiegu niealkoholowego stłuszczającego zapalenia wątroby.
Z kolei suplementacja cynku:
- może hamować reakcję zapalną w wątrobie i zapobiegać rozpadowi komórek wątroby w trakcie leczenia interferonem;
- poprawia metabolizm glukozy i tłuszczów u osób z chorobą wątroby;
- może hamować włóknienie wątroby (bezpośrednia przyczyna marskości);
- może zapobiegać rozwojowi raka wątroby;
- ułatwia syntezę testosteronu u mężczyzn.
Źródło
Nutrients. 2018 Jan 14;10(1). Associations between Zinc Deficiency and Metabolic Abnormalities in Patients with Chronic Liver Disease. Himoto T, Masaki T.