Dziś nietypowo. W walce ze smogiem, który wywołuje choroby układu oddechowego, krążenia, nowotwory, nie jesteśmy bezsilni.

Pisaliśmy już o tym, że przed szkodliwym działaniem smogu chroni suplementacja witaminy D oraz kwasów omega-3. Tymczasem Amerykańska Agencja Kosmiczna już w 1989 r. badała, w jaki sposób wybrane rośliny oczyszczają powietrze wewnątrz pomieszczeń. Więcej (w języku angielskim) można przeczytać w oficjalnym raporcie.

Ówcześnie problem zanieczyszczeń wiązał się z dążeniem do minimalizacji strat energii w budynkach i ich uszczelnianiu, co okazało się szkodliwe dla zdrowia. Dziś, jeśli ktoś mieszka w zasmogowanej okolicy, rozszczelnienie okien niewiele daje, a nawet szkodzi, bo do wewnątrz przedostaje się powietrze z nowymi zanieczyszczeniami.

Naukowcy z NASA w laboratorium przetestowali zdolność roślin doniczkowych do neutralizacji takich chemikaliów jak benzen, trichloroetylen i formaldehyd.

Wyniki są następujące:

  • najskuteczniej eliminowały z powietrza trichloroetylen gerbera Jamesona (odmiana doniczkowa), dracena obrzeżona, skrzydłokwiat „Mauna Loa” (jest to odmiana olbrzymia);
  • jeśli chodzi o eliminację benzenu tu również bezkonkurencyjna okazała się gerbera Jamesona, za nią chryzantema wielkokwiatowa, skrzydłokwiat (o połowę mniej skuteczny niż gerbera), w dalszej kolejności palma Chamedora i dracena;
  • formaldehyd z kolei najskuteczniej usuwały palmy, draceny i sansewerie.

Oprócz tych wskaźników trzeba też jednak brać pod uwagę, że im większa roślina, tym więcej szkodliwych substancji usunie w ciągu dnia, więc rośliny o mniejszej skuteczności, ale duże, mogą sprawniej oczyszczać powietrze niż małe.

W praktyce oznacza to, że aby walczyć ze smogiem, warto dom zaopatrzyć w bogaty zestaw różnych roślin – najlepiej i dużych, i małych, i ustawić je w każdym pomieszczeniu. I dbać o nie, rozsadzać, podlewać – najlepiej, byśmy mieli ich jak najwięcej.