Brytyjscy alergolodzy, pulmonolodzy, immunolodzy i specjaliści od zdrowia publicznego (w tym od ryzyka związanego z zanieczyszczeniem środowiska) przeprowadzili ciekawy eksperyment o potencjalnie dużym znaczeniu dla naszego zdrowia. Jego wyniki wskazują, że w zbliżającym się okresie wielkiego smogu pomoc może przynieść suplementacja witaminy D.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak w obecności witaminy D zachowają się komórki nabłonka oddechowego poddane działaniu cząsteczek pyłu zawieszonego. Mianem tym określa się zanieczyszczenia powietrza, które na poziomie płuc wywierają różnorakie szkodliwe działania – mogą przenikać do krwi i roznoszone z nią, uszkadzać najróżniejsze narządy (zanieczyszczenia powietrza powiązano z rozwojem m.in. nowotworów, cukrzycy, miażdżycy) albo wywoływać reakcję zapalną w płucach. Ta ostatnia jest szczególnie niebezpieczna u chorych na astmę, u których już niejako z definicji choroby toczy się w oskrzelach przewlekły stan zapalny, powodujący nadmierną wrażliwość układu oddechowego na bodźce.

Eksperyment polegał na stworzeniu hodowli komórek pobranych od kilkunastu osób, zdrowych, jak i chorych na astmę, i analizie przebiegu reakcji zapalnej po ekspozycji na pył zawieszony typowy dla wielkomiejskich aglomeracji.

Przeszło 500 genów zmieniło aktywność pod wpływem zaaplikowanych zanieczyszczeń. Wśród nich znalazły się geny odpowiedzi zapalnej. Nic dziwnego – organizm identyfikuje te cząstki jako obce i uruchamia kaskadę reakcji, które mają pozbyć się intruzów. Problem w tym, że intruzi owi nie są żywymi organizmami i uruchomione mechanizmy nie wystarczają, by zlikwidować zagrożenie. Jednak w obecności witaminy D pewne ważne geny nie uaktywniały się. Dotyczy to genów zależnych od interleukiny 6, białka „rozkręcającego” reakcję zapalną i stymulującego komórki układu immunologicznego do walki (co trzeba zauważyć, to że u chorych na astmę zjawisko to było istotnie osłabione). Witamina D powodowała też uaktywnienie genów szlaków antyoksydacyjnych; wszystko razem unaocznia, na czym polega – na poziomie jądra komórkowego, gdzie odbywa się aktywacja i dezaktywacja genów – działanie przeciwzapalne tej witaminy.

Jest to kolejny argument za zadbaniem o suplementację witaminy D w porze jesienno-zimowej w naszym kraju, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy silnie dotkniętej problemem smogu.

Źródło

PLoS One. 2018 Aug 29;13(8):e0200040. Effects of vitamin D on inflammatory and oxidative stress responses of human bronchial epithelial cells exposed to particulate matter. Pfeffer PE, Lu H, Mann EH, Chen YH, Ho TR, Cousins DJ, Corrigan C, Kelly FJ, Mudway IS, Hawrylowicz CM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s