Jagody goji, czyli owoce kolcowoju szkarłatnego, zyskują na popularności na Zachodzie dzięki specyficznym właściwościom, znanym medycynie chińskiej od wieków. Są w niej często używanym składnikiem mieszanek ziołowych. Co o nich wiemy?

Jagody goji znajdują się wśród najpopularniejszych „superowoców”, czyli owoców szczególnie bogatych w składniki aktywne – obok mangostanu, granatu, chia i açaí.

Najczęściej wśród korzyści zdrowotnych jagód goji wymienia się ich wpływ na oczy. Tu działanie jagód goji wynika z bogactwa antyoksydantów i karotenoidów, w tym głównie zeaksantyny, chroniącej komórki siatkówki, oraz tauryny. Już 15 g jagód goji dostarcza dzienną profilaktyczną dawkę zeaksantyny (w celach leczniczych stosuje się nawet dwukrotnie większe ilości jagód goji); z kolei dzięki zawartości tauryny przypuszcza się, że jagody goji mogą powstrzymywać rozwój retinopatii cukrzycowej.

Przypuszcza się, że jagody goji działają też ochronnie na serce i układ krążenia, głównie poprzez regulację profilu lipidowy krwi – co prawda badań z udziałem ludzi przeprowadzono niewiele i na małych liczebnie grupach, jednak wydaje się, że jagody goji mogą nie tylko obniżać cholesterol, ale i zapobiegać utlenianiu cząsteczek LDL, a to zjawisko przypuszczalnie jest kluczowe w rozwoju miażdżycy.

Tradycyjne zastosowania jagód goji w medycynie chińskiej, najczęściej potwierdzone tylko w badaniach na zwierzętach lub liniach komórkowych, obejmują ponadto:

  • poprawę funkcjonowania układu nerwowego;
  • ochronę przed nowotworami, o ile będą spożywane regularnie, ale i leczenie nowotworów;
  • leczenie cukrzycy poprzez wspomaganie obniżania glikemii po włączeniu jagód goji do posiłków;
  • działanie anti-aging, czyli zwalnianie procesów starzenia;
  • poprawę czynności wątroby;
  • poprawę płodności;
  • stymulację układu odpornościowego.

Fanom jagód goji przyda się z pewnością informacja, że ich spożycie może zwiększać stężenie we krwi leku przeciwkrzepliwego – warfaryny, co zwiększa ryzyko krwawień. Jak w przypadku wszystkich innych ziół i suplementów czy nutraceutyków obowiązuje zasada – co za dużo, to niezdrowo.

Na podstawie

Oxid Med Cell Longev. 2019 Jan 9;2019:2437397. Goji Berries as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Their Molecular Mechanisms of Action. Ma ZF, Zhang H, Teh SS, Wang CW, Zhang Y, Hayford F, Wang L, Ma T, Dong Z, Zhang Y, Zhu Y.