Jagody goji, czyli owoce kolcowoju szkarłatnego, zyskują na popularności na Zachodzie dzięki specyficznym właściwościom, znanym medycynie chińskiej od wieków. Są w niej często używanym składnikiem mieszanek ziołowych. Co o nich wiemy?

Jagody goji znajdują się wśród najpopularniejszych „superowoców”, czyli owoców szczególnie bogatych w składniki aktywne – obok mangostanu, granatu, chia i açaí.

Najczęściej wśród korzyści zdrowotnych jagód goji wymienia się ich wpływ na oczy. Tu działanie jagód goji wynika z bogactwa antyoksydantów i karotenoidów, w tym głównie zeaksantyny, chroniącej komórki siatkówki, oraz tauryny. Już 15 g jagód goji dostarcza dzienną profilaktyczną dawkę zeaksantyny (w celach leczniczych stosuje się nawet dwukrotnie większe ilości jagód goji); z kolei dzięki zawartości tauryny przypuszcza się, że jagody goji mogą powstrzymywać rozwój retinopatii cukrzycowej.

Przypuszcza się, że jagody goji działają też ochronnie na serce i układ krążenia, głównie poprzez regulację profilu lipidowy krwi – co prawda badań z udziałem ludzi przeprowadzono niewiele i na małych liczebnie grupach, jednak wydaje się, że jagody goji mogą nie tylko obniżać cholesterol, ale i zapobiegać utlenianiu cząsteczek LDL, a to zjawisko przypuszczalnie jest kluczowe w rozwoju miażdżycy.

Tradycyjne zastosowania jagód goji w medycynie chińskiej, najczęściej potwierdzone tylko w badaniach na zwierzętach lub liniach komórkowych, obejmują ponadto:

  • poprawę funkcjonowania układu nerwowego;
  • ochronę przed nowotworami, o ile będą spożywane regularnie, ale i leczenie nowotworów;
  • leczenie cukrzycy poprzez wspomaganie obniżania glikemii po włączeniu jagód goji do posiłków;
  • działanie anti-aging, czyli zwalnianie procesów starzenia;
  • poprawę czynności wątroby;
  • poprawę płodności;
  • stymulację układu odpornościowego.

Fanom jagód goji przyda się z pewnością informacja, że ich spożycie może zwiększać stężenie we krwi leku przeciwkrzepliwego – warfaryny, co zwiększa ryzyko krwawień. Jak w przypadku wszystkich innych ziół i suplementów czy nutraceutyków obowiązuje zasada – co za dużo, to niezdrowo.

Na podstawie

Oxid Med Cell Longev. 2019 Jan 9;2019:2437397. Goji Berries as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Their Molecular Mechanisms of Action. Ma ZF, Zhang H, Teh SS, Wang CW, Zhang Y, Hayford F, Wang L, Ma T, Dong Z, Zhang Y, Zhu Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s