Nie wszystkie frakcje błonnika są sobie równe – piszą naukowcy z Universiti Sultan Zainal Abidin w Malezji. Wiadomo to co prawda od momentu rozdzielenia błonnika na rozpuszczalny i nierozpuszczalny, ale ci specjaliści idą dalej i wskazują, że nawet w obrębie frakcji rozpuszczalnej istnieją wyraźne różnice. Na przykład guma guar najsilniej hamuje apetyt. 

Guma guar wbrew pozorom wcale nie jest gumą. Sama nazwa jest nieszczęśliwym tłumaczeniem z angielskiego „guar gum”, a sam termin „gum” oznacza żywicę wydzielaną przez drzewa i krzewy. Guma guar to naturalny wielocukier pochodzący z orientalnych krzewów o nazwie guar (Cyamopsis tetragonoloba). 

Rozpuszczalny błonnik jest wykorzystywany w odchudzaniu i zaburzeniach metabolicznych, hamuje bowiem opróżnianie żołądka (przyczynia się więc do zmniejszenia poposiłkowych szczytów glikemii), przyspiesza osiąganie uczucia sytości i hamuje łaknienie.

Autorzy omawianej pracy przeprowadzili analizę dostępnych randomizowanych badań klinicznych z użyciem różnych rodzajów błonnika rozpuszczalnego i ogłosili, że:

  • guma guar najsilniej zmniejsza ilość przyjętych kalorii;
  • kolejnymi, słabszymi pod tym względem frakcjami są: beta-glukan, kwas alginowy (składnik wodorostów), pektyny.

Wiadomość ta z pewnością zainteresuje osoby, które mają problemy z nadwagą i które poszukują suplementów diety, które wspomogą ich w walce o utratę tkanki tłuszczowej (a takich wszak jest sporo). Naturalne frakcje błonnika ograniczające apetyt z pewnością zasługują na uwagę.

Na podstawie

Foods. 2019 Jan 6;8(1). pii: E15. Unravelling the Effects of Soluble Dietary Fibre Supplementation on Energy Intake and Perceived Satiety in Healthy Adults: Evidence from Systematic Review and Meta-Analysis of Randomised-Controlled Trials. Salleh SN, Fairus AAH, Zahary MN, Bhaskar Raj N, Mhd Jalil AM.