Uzupełnienie niedoboru witaminy D poprawia przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – mówią wyniki nowej metaanalizy opublikowanej w prestiżowym piśmie medycznym „Thorax”.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc występuje najczęściej u wieloletnich palaczy tytoniu. Dym tytoniowy uszkadza ściany pęcherzyków płucnych i oskrzelików, a to prowadzi do trudności w utrzymaniu swobodnego przepływu powietrza w płucach i zmniejsza powierzchnię wymiany gazowej. Wszystko to razem powoduje, że chory dostarcza organizmowi mniej tlenu podczas oddychania, a to po pierwsze, powoduje dokuczliwe objawy, a po drugie, odbija się po latach chorowania na wielu innych narządach – z powodu braku tlenu choruje cały organizm, a nie tylko płuca.

Pierwszym objawem, który zdecydowanie powinien zaniepokoić palaczy, jest regularny kaszel, utrzymujący się przez kilka miesięcy w roku, po nim po pewnym czasie dołącza się duszność („krótki oddech”, „zapowietrzenie”), typowym objawem jest też odkrztuszanie zwiększonych ilości plwociny. Chorobę rozpoznaje się za pomocą badania spirometrycznego, które można wykonać w gabinecie pulmonologa. Rozpoznanie jest o tyle istotne, że:

  • może być motywacją do rezygnacji z palenia tytoniu (podstawowy krok w leczeniu);
  • chorobę można próbować powstrzymać farmakologicznie.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc przebiega z zaostrzeniami, co oznacza, że raz na jakiś czas wszystkie objawy się potęgują, często w związku z zakażeniem dróg oddechowych, i takie zaostrzenie może wymagać pobytu w szpitalu – zwłaszcza gdy narasta duszność (duszność to jeden z najbardziej obciążających psychicznie i emocjonalnie objawów, zdaniem niektórych trudniejszy do wytrzymania niż ból).

Po wielu latach choroby, zwłaszcza gdy pacjent trwa w decyzji o kontynuowaniu palenia tytoniu, czynność płuc może stać się tak dramatycznie zła, że konieczne jest stałe leczenie tlenem i życie trzeba spędzać podłączonym do domowego koncentratora.

Celem leczenia jest opóźnianie postępującego niszczenia płuc i walka o poprawę parametrów przepływu i wymiany gazowej. W POChP dostępna jest cała bateria różnych leków o takim działaniu, a ostatnio podnosi się także możliwość wsparcia leczenia za pomocą witaminy D. Poszczególne badania kliniczne przynosiły jednak sprzeczne wyniki, dlatego dokonano metaanalizy, która pozwoliła zbiorczo ocenić wszystkie dostępne i nadające się do takiej analizy dane.

Uwzględniono 4 badania z udziałem w sumie 560 pacjentów. Nie udało się do prawda wykazać, by suplementacja witaminy D wpływała na częstość umiarkowanie ciężkich i cieżkich zaostrzeń POChP, ale gdy z całej grupy wyłoniono osoby z jej niedoborem (stężenie witaminy D we krwi <25 nmol/l), ryzyko zaostrzeń zmniejszało się o prawie połowę. Zdaniem autorów pozwala to stwierdzić, że witamina D jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania zaostrzeniom przewlekłej choroby płuc – choć tylko u osób z jej nieoptymalnym stężeniem.

Warto pamiętać, że w naszym kraju w związki z niedostatkiem słońca i ubóstwem diety w morskie ryby ryzyko niedoboru witaminy D w okresie jesienno-zimowym jest bardzo wysokie. Zwłaszcza jeśli jest się palaczem.

Na podstawie

Thorax. 2019 Jan 10. Vitamin D to prevent exacerbations of COPD: systematic review and meta-analysis of individual participant data from randomised controlled trials. Jolliffe DA, Greenberg L, Hooper RL, Mathyssen C, Rafiq R, de Jongh RT, Camargo CA, Griffiths CJ, Janssens W, Martineau AR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s