Irlandzcy naukowcy z Królewskiego Kolegium Chirurgów oraz Trinity College w Dublinie sprawdzili, że kobiety z rakiem piersi, które po rozpoznaniu tego nowotworu zaczęły suplementować witaminę D, żyją dłużej. 

Punktem wyjścia dla tych poszukiwań były liczne badania eksperymentalne i laboratoryjne, z wielu z nich bowiem wynika, że witamina D hamuje rozwój raka piersi (więcej o działaniu antyrakowym tej witaminy przeczytasz w tekście „Witamina D i jej działanie na nowotwory„). Autorzy postanowili więc zbadać, jak różni się przeżycie kobiet z rakiem piersi, w zależności od tego, czy suplementują witaminę D, czy nie.

Grupa, którą analizowano, była spora – prawie 5500 kobiet w wieku 50-80 lat, u których rozpoznano inwazyjnego raka piersi (dane pochodziły z oficjalnego irlandzkiego rejestru chorób nowotworowych). Za źródło informacji. o tym, czy pacjentka stosuje witaminę D, posłużyły dane z krajowego rejestru realizowanych recept lekarskich. Takich kobiet było ok. 2500.

Analiza wskazała, że kobiety, które nie stosowały witaminy D wcześniej, a zaczęły ją suplementować po rozpoznaniu raka piersi, umierały rzadziej – w stosunku 4 suplementujące do 5 niesuplementujących. Jeśli jednak witaminę D zaczęły przyjmować wcześnie, w ciągu 6 miesięcy od rozpoznania nowotworu, różnica wynosiła 50% (1 suplementująca do 2 niesuplementujących).

Autorzy wnioskują, że witamina D ma potencjał jako tani i bezpieczny lek przedłużający życie w raku piersi. Podkreślają jednak, że potrzeba przeprowadzić inny rodzaj badań, z randomizacją i grupą kontrolną, aby potwierdzić te spostrzeżenia.

Źródło

Breast Cancer Res Treat. 2018 Jul 23. De novo vitamin D supplement use post-diagnosis is associated with breast cancer survival. Madden JM, Murphy L, Zgaga L, Bennett K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s