Statyny – leki przepisywane w celu obniżenia stężenia cholesterolu – mają nieprzyjemne działanie niepożądane o nazwie „miopatia”. Słowo to oznacza uszkodzenie mięśni, przejawiające się osłabieniem i bólami – najczęściej kończyn. Dwie nowe metaanalizy wskazują, że przyczyną jest zaburzenie wytwarzania koenzymu Q10 i że ta substancja może być pomocna w zwalczaniu tego powikłania.

W pierwszej metaanalizie uwzględniono 12 badań z udziałem 1776 pacjentów przyjmujących statyny. Pod wpływem statyn dochodziło do obniżenia stężenia koenzymu Q10 we krwi, i działały tak zarówno statyny hydrofilowe, jak i lipofilne, i działanie to nie było zależne od intensywności ani czasu leczenia – wydaje się więc, że efekt ten nie pogłębia się, innymi słowy – pojawia się i trwa. Jest to ponadto obserwacja spójna z mechanizmem działania statyn – leki te hamują syntezę mewalonianu, który jest potrzebny i do wytwarzania cholesterolu, i koenzymu Q10. I o ile zahamowanie wytwarzanie cholesterolu jest celem podawania statyny, to koenzymu Q10 już niekoniecznie.

W drugiej metaanalizie sprawdzano, czy suplementacja koenzymu Q10 pomoże zwalczyć postatynowe bóle mięśni. Tu uwzględniono 12 badań z udziałem 575 chorych, mniej więcej po połowie otrzymujących koenzym Q10 albo placebo. Leczenie koenzymem Q10 okazało się skuteczne w łagodzeniu takich objawów jak bóle mięśni, osłabienie i łatwość męczenia. Nie stwierdzono natomiast redukcji stężenia kinazy kreatynowej w osoczu, a ta jest markerem rozpadu komórek mięśniowych. Być może więc koenzym Q10 pomaga złagodzić objawy, ale nie likwiduje przyczyny uszkodzenia mięśni, jaką jest statyna.

Konkluzja autorów brzmi, że suplementacja koenzymu Q10 może być wykorzystana jako terapia komplementarna u osób z miopatią postatynową.

Źródło

Eur J Med Res. 2018 Nov 10;23(1):57. The effect of statin treatment on circulating coenzyme Q10 concentrations: an updated meta-analysis of randomized controlled trials. Qu H, Meng YY, Chai H, Liang F, Zhang JY, Gao ZY, Shi DZ.

J Am Heart Assoc. 2018 Oct 2;7(19):e009835. Effects of Coenzyme Q10 on Statin-Induced Myopathy: An Updated Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Qu H, Guo M, Chai H, Wang WT, Gao ZY, Shi DZ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s