U chorych na nadciśnienie tętnicze już jednorazowe spożycie soku z buraka bogatego w azotany przynosi wymierne efekty dla układu krążenia.

Greccy naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment, który miał ocenić wpływ azotanów obecnych w soku z buraka na wybrane parametry układu krążenia. Do badania włączono 18 osób z nadciśnieniem tętniczym, u których nie stosowano leków obniżających ciśnienie (mogłyby one zaburzyć wyniki, wiele z tych leków wpływa bowiem na tzw. grę naczyniową, czyli napięcie i rozszerzalność naczyń). Część uczestników otrzymała do spożycia sok z buraka, a część – również sok z buraka, ale pozbawiony azotanów. A to właśnie związki azotu są odpowiedzialne za korzyści zdrowotne dla układu krążenia, dostarczają bowiem „magazynów” tlenku azotu, substancji o unikatowych właściwościach: w warunkach niedotlenienia to właśnie tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, zapewniając większy dopływ krwi do tkanek. Ten sam mechanizm ma odpowiadać za właściwości hipotensyjne soku z buraka.

Naukowcy wykazali, że sok z buraka zawierający azotany znacznie lepiej wpływał na reaktywność drobnych naczyń krwionośnych (mikrokrążenie), zapewniając szybszy powrót przepływu krwi i lepsze ukrwienie mięśni w warunkach kontrolowanej reperfuzji. Powodował także obniżenie ciśnienia tętniczego w badaniu holterowskim i przy jednorazowym pomiarze, a także zmniejszał opory naczyniowe w czasie wykonywania izometrycznego wysiłku.

Azotany obecne m.in. w soku z buraka są od dawna wykorzystywane w sporcie, jako jeden z suplementów bezpośrednio wpływających na wyniki sportowe, znalazły się też na liście suplementów diety Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Źródło

Microcirculation. 2018 Dec 26:e12525. Dietary nitrate improves muscle microvascular reactivity and lowers blood pressure at rest and during isometric exercise in untreated hypertensives. Zafeiridis A, Triantafyllou A, Papadopoulos S, Koletsos N, Touplikioti P, Zafeiridis AS, Gkaliagkousi E, Dipla K, Douma S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s