W Szkole Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego Jundishapur w Iranie przeprowadzono badanie kliniczne, w ramach którego analizowano działanie nasenne olejku eterycznego z pomarańczy gorzkiej.

Ciekawostka: Ośrodek Jundishapur jest jedną z najstarszych szkół medycznych, liczy blisko 1500 lat!

Grupą badaną było 80 kobiet po menopauzie z szeroko rozumianymi problemami ze snem (które dość często pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym). Olejek z pomarańczy gorzkiej (neroli) dzięki zawartości linalolu ma działanie nasenne. Nie sprawdzano jednak jak dotąd, czy wpłynie na poprawę snu u kobiet po menopauzie (obserwowano za to korzystny wpływ olejku z pomarańczy gorzkiej na jakość życia po menopauzie).

Dawka zastosowana w badaniu to inhalacja po wtarciu 2 kropli 10% olejku w skórę przedramienia, stosowana dwa razy dziennie przez 4 kolejne dni w tygodniu – przez 4 tygodnie. W grupie kontrolnej zastosowano olejek migdałowy. Wpływ interwencji na jakość snu badano, oceniając zmiany wskaźnika PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index).

Jak spodziewali się autorzy pracy, po 4 tygodniach doszło do istotnej poprawy we wszystkich wymiarach, które ocenia się za pomocą PSQI (subiektywnie oceniana jakość snu, szybkość zasypiania, czas trwania snu, wybudzenia, konieczność sięgania po leki nasenne, wpływ problemów ze snem na czynności dnia codziennego itp.). Różnica między średnim wynikiem w grupie olejku neroli i grupie kontrolnej była prawie trzykrotna. Co więcej, w grupie kontrolnej nie odnotowano istotnych klinicznie zmian w badanym okresie.

Autorzy zalecają, by kobiety po menopauzie skarżące się na problemy ze snem informować o możliwościach inhalacji z olejkiem neroli. Można próbować go łączyć z olejkiem lawendowym, który wykazuje podobne działanie.

Na podstawie
Abbaspoor Z, Siahposh A, Javadifar N, Faal Siahkal S, Mohaghegh Z, Sharifipour F. The Effect of Citrus Aurantium Aroma on the Sleep Quality in Postmenopausal Women: A Randomized Controlled Trial. Int J Community Based Nurs Midwifery. 2022 Apr;10(2):86-95. doi: 10.30476/IJCBNM.2021.90322.1693. PMID: 35372632; PMCID: PMC8957651.