Autorzy z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School w New Jersey (USA) dokonali przeglądu systematycznego badań poświęconych suplementacji kwasów omega-3 w toczniu rumieniowatym układowym. Mimo że wyniki badań nie są do końca spójne, większość z włączonych do przeglądu prac wskazuje na korzystne działanie takiej suplementacji. 

Poszukiwanie naturalnych remediów jest typowym zjawiskiem dla chorób przewlekłych, których współczesna medycyna nie potrafi wyleczyć (najczęściej skupia się w zamian na łagodzeniu objawów, hamowaniu progresji bądź zapobieganiu zoastrzeniom). W poszukiwanie czy to modyfikacji diety czy to nutraceutyków zaangażowani są zwykle zresztą nie tylko sami chorzy, ale i naukowcy. W przypadku chorób z autoagresji, do jakich należy toczeń, na myśl, gdy chodzi o wsparcie leczenia nutraceutykami, przychodzą substancje o działaniu przeciwzapalnym. Rybie kwasy omega-3 znajdują się w tym kontekście niejako na pierwszej linii frontu. 

Celem autorów było zweryfikowanie skuteczności suplementacji kwasów omega-3 w toczniu, aby pomóc reumatologom w dobieraniu suplementów, o które chorzy mogą się dopytywać. Autorzy przeanalizowali kilkanaście prac klinicznych z użyciem kwasów omega-3 pochodzenia morskiego i doszli do następujących wniosków:

  • w 10 badaniach oceniano wpływ kwasów omega-3 na aktywność choroby; w ośmiu z nich wykazano, że suplementacja taka działa pod tym względem korzystnie: poprawę w skali Systemic Lupus Activity Measure-Revised (SLAM-R) odnotowano już po 12 tygodniach suplementacji; korzystne efekty obserwowano także w skalach British Isles Lupus Assessment Group (BILAG) oraz Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index (SLEDAI);
  • jeśli chodzi o parametry biochemiczne, wykazano korzystny wpływ kwasów omega-3 na stężenie 8-izoprostanu w moczu (biochemiczny marker aktywności tocznia), a także na skład błon komórkowych (z przesunięciem równowagi w kierunku zwiększonej ilości substratów przeciwzapalnych);
  • nie wykazano natomiast, by kwasy omega-3 wpływały na parametry czynności nerek, ani markery (auto)immunologiczne, jak stężenie czynnika C3 i C4 dopełniacza albo miano przeciwciał przeciwko dwuniciowemu DNA. 

Na podstawie

Ramessar N, Borad A, Schlesinger N. The effect of Omega-3 fatty acid supplementation in systemic lupus erythematosus patients: A systematic review. Lupus. 2022 Jan 13:9612033211067985. doi: 10.1177/09612033211067985. Epub ahead of print. PMID: 35023407.