Oto przykład, jak zastosowanie nowoczesnych metod IT z zakresu analizy danych przyczynia się do odkrywania nowych właściwości „starych” nutraceutyków. 

Naukowcy z Tajwanu przeanalizowali dane z ogólnokrajowej oficjalnych bazy danych o szczegółach zdrowia swoich mieszkańców. Baza ta (National Health Insurance Research Database) służy od lat do prowadzenia analiz owocujących zaleceniami dla systemu ochrony zdrowia. Wszystko po to, by skuteczniej (i taniej) leczyć i zapobiegać. 

Aktualnie omawiana praca naukowa dotyczy retrospektywnej analizy osób przyjmujących glukozaminę. Analizowano dane od przeszło 1300 takich pacjentów i od trzykrotnie większej grupy kontrolnej (tworzyły ją osoby, które glukozaminy nie przyjmowały). Okres analizy obejmował 14 lat. 

Jak się okazało, w grupie osób stosujących glukozaminę istotnie rzadziej (o ok. 30 proc.) dochodziło do rozwoju poważnej choroby oczu: związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, a konkretnie jej postaci „suchej” – częstszej, łagodniejszej, w której nie dochodzi do powstawania wysięków na dnie oka ani tworzenia tamże patologicznych, łatwo pękających naczyń krwionośnych. 

Nie jest znany mechanizm, w którym glukozamina miałaby zapobiegać zmianom na dnie oka. Choroba jest jednak na tyle poważna (rozwija się wiele lat, objawy początkowo daje dyskretne, ale może prowadzić do trwałej ślepoty!), że każda interwencja profilaktyczna jest na wagę złota. Jak dotąd wykazano, że znaczenie zapobiegawcze i lecznicze mają w tym kontekście antyoksydanty (witamina C i E, luteina i zeaksantyna), kwasy omega-3 oraz mikroelementy (cynk, miedź). Wraz z omawianym tu badaniem powstaje potrzeba przestestowania w badaniach interwencyjnych glukozaminy, której potencjał terapeutyczny w zwyrodnieniu plamki wymaga teraz potwierdzenia. 

Na podstawie

Feng KM, Chien WC, Chen JT, Chen YH, Chung CH, Sun CA, Chen CL. The impact of glucosamine on age-related macular degeneration in patients: A nationwide, population-based cohort study. PLoS One. 2021 May 19;16(5):e0251925. doi: 10.1371/journal.pone.0251925. PMID: 34010361; PMCID: PMC8133402.