Trójka naukowców z Tajlandii przeprowadziła badanie doświadczalne porównujące potencjał przeciwstarzeniowy (anti-aging) trzech tradycyjnych tajskich ziół. 

Badanie polegało na analizie składników metodą chromatografii gazowej i ocenie ich aktywności antyoksydacyjnej, anty-elastazowej i anty-kolagenozowej. Wszystkie trzy testowane surowce zielarskie zawierają bowiem substancje hamujące enzymy rozkładające podstawowe białka zapewniające skórze jędrność i sprężystość, czyli kolagen i włókna elastyczne. Im większa aktywność hamująca te enzymy, tym silniejszego działania można się spodziewać, co z kolei znajduje się w centrum zainteresowania nowoczesnej kosmetologii. 

Do badanych ziół należały: wąkrotka azjatycka, lotos różowy i ketmia (hibiskus). Zdecydowanym wygranym analizy została wąkrotka azjatycka. Jej składniki charakteryzowało najsilniejsze hamowanie enzymów rozkładających kolagen i włókna elastyczne, przez co, jak się wydaje, jest z tej trójki najlepszym nutraceutykiem o właściwościach pro-estetycznych i anti-aging. Autorzy postulują, by ziołami zainteresowali się nie tylko przedstawiciele przemysłu kosmetycznego, ale i farmaceutycznego.

Na podstawie

Khuanekkaphan M, Noysang C, Khobjai W. Anti-aging potential and phytochemicals of Centella asiatica, Nelumbo nucifera, and Hibiscus sabdariffa extracts. J Adv Pharm Technol Res. 2020 Oct-Dec;11(4):174-178. doi: 10.4103/japtr.JAPTR_79_20. Epub 2020 Oct 10. PMID: 33425700; PMCID: PMC7784944.