Nie ma wielu nutraceutyków wspomagających krążki (dyski) międzykręgowe, więc praca włoskich specjalistów powinna zaciekawić niejedną osobę – i to zarówno wśród tych cierpiących na dolegliwości ze strony krzyża, jak i zajmujących się ich łagodzeniem. 

Według autorów wraz z wiekiem dochodzi do postępującego ścieńczenia krążków międzykręgowych, nawet jeśli nie doszło do wypadnięcia z nich jądra miażdżystego i epizodu rwy kulszowej. Objawia się to niespecyficznymi bólami kończyn dolnych, bioder lub krzyża, początkowo nawracającymi co pewien czas, ale stopniowo utrzymującymi się coraz dłużej. Ścieńczenie dysków powoduje bowiem, że kręgi osiadają coraz bliżej siebie, czemu towarzyszy zwężanie otworów międzykręgowych i uciskanie przez wyrostki kręgów nerwów tamtędy wychodzących. Innymi słowy, stan ten to coś w rodzaju przewlekłego odpowiednika rwy kulszowej. Objawy nie są silne i nagłe, ale za to stopniowo się nasilają (latami) i utrzymują coraz dłużej (w tym czasie podstępnie rozwija się miejscowa reakcja zapalna). Najczęściej ścieńczenie krążków międzykręgowych jest rezultatem siedzącego trybu życia, wad postawy ciała, zaburzeń ukrwienia i uwaga – na wczesnym etapie może być odwracalne. 

Jedną z metod walki z tymi zjawiskami w obrębie kręgosłupa jest pływanie, inną – odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające i metody fizjoterapii. Autorzy postanowili sprawdzić, czy dodanie do nich ekstraktów – przeciwzapalnego z kadzidłowca (łac. Boswellia, ang. frankincense) oraz poprawiającego mikrokrążenie i regulującego bliznowacenie – z wąkrotki azjatyckiej – przyczyni się do poprawy zdrowa osób uczestniczących w zabiegach fizjoterapii. 

Uczestnikami badania były osoby z bólami i innymi dolegliwościami (np. przeczulica, osłabienie mięśni) spowodowanymi chorobą kręgosłupa i zwężeniem krążków międzykręgowych potwierdzonych w badaniu EMG (elektromiograficznym). Badanie prowadzono bez zaślepienia, na trzech grupach z różnymi interwencjami, które same dla siebie były grupami kontrolnymi:

  • postępowanie standardowe – ćwiczenia rozciągające kręgosłup i ćwiczenia na gibkość, odchudzanie, unikanie pozycji siedzącej (5-minutowe przerwy na chodzenie lub stanie!), sztywny materac do spania, dbanie o nawodnienie i prawidłowe żywienie;
  • postępowanie standardowe plus codziennie 900 mg siarczanu glukozaminy;
  • postępowanie standardowe plus codziennie 1000 mg preparatu złożonego zawierającego ekstrakt z kadzidłowca oraz wąkrotki azjatyckiej (oba standaryzowane na obecność triterpenów). 

Interwencje stosowano przez pół roku, a więc dość długo. Analiza wskazała, że:

  • w grupie przyjmującej badany ekstrakt doszło do wydłużenia ciała (uczestnicy zyskali na wzroście!), co świadczy o „rozciągnięciu” kręgosłupa; zmiany te nastąpiły szybciej i były bardziej zaawansowane niż w pozostałych grupach;
  • krążki międzykręgowe zyskały na gęstości i poszerzyły się bardziej w grupie suplementującej ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej oraz kadzidłowca, co autorzy wiążą z większą poprawą ich uwodnienia; 
  • w grupie tej doszło też do większej redukcji objawowej, poprawy ruchomości i zmniejszenia zapotrzebowania na leki przeciwbólowe. 

Zastosowana interwencja okazała się bezpieczna, ale to jej skuteczność uderza w tym badaniu najbardziej: różnica w szybkości / efektach w stosunku do standardowego postępowania została oceniona na dwukrotną.  

Na podstawie

Panminerva Med. 2020 Sep 8. Supplementation with a new food grade delivery system of Boswellia and Centella in the intervertebral discs registry: the Sager study. Hosoi Morio et al.