Które nutraceutyki mają udowodnione działanie naukowe w RZS? Tak można interpretować cel analizy, którą przeprowadzili szwedzcy naukowcy. 

Medycyna walczy z chorobami z autoagresji coraz doskonalszymi środkami, ale mimo to wciąż wielu chorych szuka dodatkowej pomocy w zmianach diety oraz nutraceutykach. Naukowcy poszukują możliwości wpływania na przebieg chorób z autoagresji, jak np. RZS, prowadząc badania kliniczne – również z wybranymi elementami diety lub nawet całymi systemami dietetycznymi. Te przynoszą wyniki mniej lub bardziej spójne, tak że niejednemu trudno się w nich połapać. Metaanalizy służą zbiorczej ocenie wyników: z wielu niekoniecznie zgodnych badań pozwalają wysnuć bardziej ogólny wniosek. 

Autorzy przeanalizowali tylko te badania, które oceniały wpływ nutraceutyku u dorosłych i w ramach których wykorzystywano do tego celu skalę punktową oceniającą nasilenie objawów w 28 stawach (Disease Activity Score in 28 joints, DAS28). Jest to bowiem w miarę precyzyjny sposób pozwalający porównywać przebieg choroby w różnych populacjach lub w różnym czasie. 

Jak się okazuje, mamy umiarkowane dowody na to, że korzystnie w RZS działają:

  • dieta śródziemnomorska;
  • probiotyki zawierające Lactobacillus casei;
  • kwercetyna;
  • ubichinon (koenzym Q10);
  • imbir;
  • cynamon;
  • szafran. 

Inne z badanych interwencji autorzy uznali albo za nieskuteczne, albo uznali, że badania, w ramach których je sprawdzano, miały wady w projekcie lub grupy badane nie były wystarczająco liczne, przez co rezultaty są trudne do interpretacji. 

Z jednej strony, warto pamiętać, że każde badanie, a nawet metaanalizy, to pewien statystyczny rzut oka na społeczność chorych – w związku z czym nie gwarantuje efektów, ale też nie przekreśla skuteczności innych metod w danym, konkretnym, indywidualnym przypadku. Z pewnością jednak takie analizy stanowią cenną wskazówkę dla chorych, którzy mogą chcieć wypróbować obok leków w pierwszej kolejności metody przetestowane naukowo. 

Na podstawie

Nelson J, Sjöblom H, Gjertsson I, Ulven SM, Lindqvist HM, Bärebring L. Do Interventions with Diet or Dietary Supplements Reduce the Disease Activity Score in Rheumatoid Arthritis? A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2020 Sep 29;12(10):2991. doi: 10.3390/nu12102991. PMID: 33003645; PMCID: PMC7600426.