Dwójka farmaceutów z Uniwersytetu Dongguk w Seulu (Korea Południowa) opublikowała artykuł poglądowy, w którym przedstawiają argumenty za tym, by w profilaktyce choroby Alzheimera (i innych chorób neurodegeneracyjnych) oraz depresji eksplorować działanie mangostanu i wyciągów z owocni tego owocu. 

Mangostan (Garcinia mangostana) jest dalekowschodnim przysmakiem (nie mylić go z mango!), który z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów oraz specyficzne związki aktywne biologicznie – ksantony – budzi ogromne zainteresowanie w kontekście nutraceutycznym. Był obecny w medycynie ludowej południowo-wschodniej Azji, dziś jest badany pod kątem różnorodnych działań zdrowotnych i kosmetycznych. 

Jednym z pól możliwego wykorzystania ksantonów z mangostanu jest neuroprotekcja, czyli ochrona układu nerwowego. Ksantony działają przeciwzapalne w obrębie mózgu, wpływają na aktywność szlaków sygnałowych w neuronach, co chroni je przed skutkami stresu oksydacyjnego i chronią je przed uszkodzeniem przez metale ciężkie. Są to głównie wyniki badań na zwierzętach, bo badań z udziałem ludzi przeprowadzono niewiele – wykazano w nich jednak np.:

  • pozytywny wpływ na nastrój po wyczerpującym wysiłku oraz w trakcie odchudzania;
  • złagodzenie objawów schizofrenii;
  • złagodzenie depresji. 

To oraz zachęcające wyniki badań nad neuroprotekcją powodują, że zdaniem autorów ksantony z mangostanu mogą być rozważane jako kandydaci do walki z demencją, chorobą Parkinsona i innymi chorobami układu nerwowego, zwłaszcza depresją – mechanizm działania w tkance nerwowej jest poznany całkiem dobrze, brakuje tylko badań klinicznych. 

Artykuł zawiera także bardzo ważną praktyczną wskazówkę: związki czynne biologicznie z mangostanu wchłaniają się lepiej, jeśli są przyjmowane z bogatotłuszczowym posiłkiem. 

Na podstawie

Do HTT, Cho J. Mangosteen Pericarp and Its Bioactive Xanthones: Potential Therapeutic Value in Alzheimer’s Disease, Parkinson’s Disease, and Depression with Pharmacokinetic and Safety Profiles. Int J Mol Sci. 2020 Aug 27;21(17):6211. doi: 10.3390/ijms21176211. PMID: 32867357; PMCID: PMC7504283.