Holenderscy naukowcy potwierdzili podejrzewane wcześniej działanie długotrwałej suplementacji magnezu: zmiany w zakresie hormonów sterydowych nadnerczy. Może to być mechanizm odpowiadający za ochronę układu krążenia przez magnez. 

Autorzy pracy przyjrzeli się danym z wcześniejszego badania, w ramach którego u osób suplementujących magnez monitorowano stężenie kortyzolu w moczu (i metabolitów tego hormonu) oraz aktywność enzymów odpowiadających za tworzenie hormonów sterydowych. Kortyzol to główny hormon nadnerczy, kojarzony ze stresem – jego długotrwale podniesiony poziom we krwi może prowadzić do zaburzeń gospodarki węglowodanowej i uszkodzenia tętnic, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 

Uczestnicy wzmiankowanego badania byli otyli i otrzymywali magnez w dawce 350 mg dziennie (lub placebo) przez ok. 6 miesięcy. Analiza wskazała, że ci, którzy otrzymywali magnez, mieli przy zakończeniu badania mniejsze stężenia hormonów nadnerczy w moczu, przy czym poprawę odnotowano także w zakresie innych specjalistycznych wskaźników aktywności nadnerczy. Jak się wydaje, dzięki uzupełnianiu magnezu więcej kortyzolu (ważnego hormonu stresu, ale w nadmiarze szkodliwego) było dezaktywowane w nerkach. 

Wiedzieliśmy z badań na zwierzętach, że niedobór magnezu prowadzi do zaburzeń wydzielania hormonów sterydowych, wiemy z badań obserwacyjnych, że magnez jest powiązany z ryzykiem chorób układu krążenia. Po raz pierwszy w badaniu z udziałem ludzi pokazano, że suplementacja magnezu wpływa na wydzielanie hormonów stresu, co może być ogniwem łączącym suplementację tego mikroelementu z zapobieganiem chorobom serca i naczyń. Hormony stresu wpływają bowiem na napięcie naczyń tętniczych i mogą prowadzić do ich sztywnienia oraz zaburzać czynność śródbłonka, czyli wewnętrznej błony tętnic regulującej napięcie całej ich ściany. 

Siłą badania jest wykazanie tego efektu u osób otyłych, czyli z grupy podwyższonego ryzyka chorób metabolicznych i krążenia. 

Na podstawie

Clin Endocrinol (Oxf). 2020 Oct 8. Long-term magnesium supplementation improves glucocorticoid metabolism: A post-hoc analysis of an intervention trial. Joëlle C Schutten et al.