Niedawne badanie kliniczne po raz kolejny wykazało spektakularną poprawę stanu skóry związaną z suplementacją kolagenu po 45 r.ż. 

W badaniu udział wzięło 50 klientek ośrodka badań klinicznych w Kanadzie. Miały między 45 a 60 lat, i widoczne oznaki starzenia się skóry twarzy. Nie mogły natomiast stosować suplementów ani silnych leków wpływających na stan skóry, ani być narażone na nadmierne promieniowanie UV. Wykluczano też osoby na diecie ubogobiałkowej. 

Preparat hydrolizowanego kolagenu (lub placebo) stosowano w dawce 10 g dziennie rano na czczo, po rozpuszczeniu w 100 ml wody, przez przynajmniej 12 tygodni. 

Analiza wskazała, że w grupie otrzymującej kolagen uzyskano o ok. 25% większą redukcję prawostronnych zmarszczek na twarzy i podobnego stopnia lepszą poprawę elastyczności skóry oraz jej sprężystości, a także o 10% większą poprawę ogólnego stanu skóry, nasilenia zmarszczek (o 15%), nawilżenia i wyglądu (o 20%). 

Drugą ciekawą obserwacją jest fakt, że najlepsze efekty suplementacji kolagenu odnotowywały kobiety między 45 a 55 r.ż. 

Zastanawia, skąd różnica w nasileniu zmarszczek głównie po jednej stronie twarzy. Autorzy podejrzewają, że przyczyną może być nierównomierne starzenie się obu części twarzy. Zarówno oznaki fotouszkodzeń, jak i nowotwór skóry – czerniak złośliwy – częściej występują po lewej stronie, co zdaniem autorów może mieć związek z jej nieco większym naświetlaniem związanym z prowadzeniem samochodów albo nawykami związanymi ze snem (po stronie, na której śpimy, miałyby być bardziej ściskane naczynia krwionośne skóry twarzy). To już chyba jednak typowe akademickie dyskusje. 

Hydrolizowany kolagen staje się coraz bardziej popularnym suplementem, coraz częściej też gości na łamach czasopism dermatologicznych. Kolejne badania powinny probować ustalić, jaki jest optymalny czas trwania suplementacji, dawka kolagenu i ewentualne połączenia z innymi mikroelementami diety. 

Na podstawie

J Cosmet Dermatol. 2020 Aug 16. A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity. Malkanthi Evans et al.