Smog nie tylko przyczynia się – prawdopodobnie w wyniku podtrzymywania tlącego się stanu zapalnego w naczyniach – do zwiększonej liczby zawałów serca i zgonów z przyczyn krążeniowych – ale i przyspieszonego starzenia innych narządów. W tym skóry. 

Niewiele mamy sensownych i realnych możliwości zapobiegania szkodliwemu działaniu smogu, jeszcze mniej za pomocą nutraceutyków. Jak się wydaje, pewną pomoc niosą witamina D oraz kwasy omega-3, być może także witamina C. 

Naukowcy z Szanghaju (Chiny) sprawdzili, jak suplementacja kwasów omega-3 wpływa na stan skóry poddanej działaniu smogu. W badaniu wzięło udział 65 ogólnie zdrowych osób, którym w okresie przełomu lat 2017/18 przez 4 miesiące podawano olej rybi (2,5 g dziennie) lub placebo. Badano powierzchniowe warstwy skóry za pomocą testu polegającego na przyklejeniu, a następnie oderwaniu specjalnego plastra diagnostycznego. Zmiany wykryte w skórze korelowano ze stężeniami pyłu zawieszonego (frakcji PM2,5). 

Obie grupy – otrzymująca suplement i placebo – różniły się w zakresie odpowiedzi zapalnej w obrębie skóry na cząsteczki smogu. W grupie otrzymującej olej rybi wolniej narastały stężenia cytokiny prozapalnej IL1α i wolniej zachodziła karbonylacja białek (jeden z biomarkerów stresu oksydacyjnego). Pozwala to przypuszczać, że kwasy omega-3 zawarte w rybim tłuszczu będą chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem – do czego wydatnie przyczyniają się cząsteczki zawarte w smogu. Smog nie tylko dociera do skóry z krwią (najdrobniejsze cząsteczki wnikają przez kapilary płucne do krwiobiegu bez problemów), ale i – o czym łatwo zapomnieć – kontaktuje się ze skórą bezpośrednio. 

Kwasy omega-3 obok działania przeciwzapalnego mogą też zmniejszać wytwarzanie wolnych rodników w skórze, poprawiać funkcjonowanie mitochondriów i zabezpieczać kwasy nukleinowe przez uszkodzeniem, a wszystko to może przekładać się na wygląd (i zdrowie!) skóry.  W tym badaniu działanie kwasów omega-3 ujawniło się po stosunkowo niedługim czasie. A na smog narażeni jesteśmy – przynajmniej mieszkańcy dużych miast w Polsce – przez jakąś jedną trzecią życia. O szkodliwości palenia papierosów wszelkie instytucje zdrowotne alarmują od dawna – tymczasem smog to przymusowe palenie dla wszystkich, i to bynajmniej nie tytoniu…

Warto  się chronić.  

Na podstawie

Br J Dermatol. 2020 Apr 25. Protective effects of dietary fish-oil supplementation on skin inflammatory and oxidative stress biomarkers induced by fine particulate air pollution: A pilot randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Lin Z, Niu Y, Jiang Y, Chen B, Peng L, Mi T, Huang N, Li W, Xu D, Chen R, Kan H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s