Smog nie tylko przyczynia się – prawdopodobnie w wyniku podtrzymywania tlącego się stanu zapalnego w naczyniach – do zwiększonej liczby zawałów serca i zgonów z przyczyn krążeniowych – ale i przyspieszonego starzenia innych narządów. W tym skóry. 

Niewiele mamy sensownych i realnych możliwości zapobiegania szkodliwemu działaniu smogu, jeszcze mniej za pomocą nutraceutyków. Jak się wydaje, pewną pomoc niosą witamina D oraz kwasy omega-3, być może także witamina C. 

Naukowcy z Szanghaju (Chiny) sprawdzili, jak suplementacja kwasów omega-3 wpływa na stan skóry poddanej działaniu smogu. W badaniu wzięło udział 65 ogólnie zdrowych osób, którym w okresie przełomu lat 2017/18 przez 4 miesiące podawano olej rybi (2,5 g dziennie) lub placebo. Badano powierzchniowe warstwy skóry za pomocą testu polegającego na przyklejeniu, a następnie oderwaniu specjalnego plastra diagnostycznego. Zmiany wykryte w skórze korelowano ze stężeniami pyłu zawieszonego (frakcji PM2,5). 

Obie grupy – otrzymująca suplement i placebo – różniły się w zakresie odpowiedzi zapalnej w obrębie skóry na cząsteczki smogu. W grupie otrzymującej olej rybi wolniej narastały stężenia cytokiny prozapalnej IL1α i wolniej zachodziła karbonylacja białek (jeden z biomarkerów stresu oksydacyjnego). Pozwala to przypuszczać, że kwasy omega-3 zawarte w rybim tłuszczu będą chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem – do czego wydatnie przyczyniają się cząsteczki zawarte w smogu. Smog nie tylko dociera do skóry z krwią (najdrobniejsze cząsteczki wnikają przez kapilary płucne do krwiobiegu bez problemów), ale i – o czym łatwo zapomnieć – kontaktuje się ze skórą bezpośrednio. 

Kwasy omega-3 obok działania przeciwzapalnego mogą też zmniejszać wytwarzanie wolnych rodników w skórze, poprawiać funkcjonowanie mitochondriów i zabezpieczać kwasy nukleinowe przez uszkodzeniem, a wszystko to może przekładać się na wygląd (i zdrowie!) skóry.  W tym badaniu działanie kwasów omega-3 ujawniło się po stosunkowo niedługim czasie. A na smog narażeni jesteśmy – przynajmniej mieszkańcy dużych miast w Polsce – przez jakąś jedną trzecią życia. O szkodliwości palenia papierosów wszelkie instytucje zdrowotne alarmują od dawna – tymczasem smog to przymusowe palenie dla wszystkich, i to bynajmniej nie tytoniu…

Warto  się chronić.  

Na podstawie

Br J Dermatol. 2020 Apr 25. Protective effects of dietary fish-oil supplementation on skin inflammatory and oxidative stress biomarkers induced by fine particulate air pollution: A pilot randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Lin Z, Niu Y, Jiang Y, Chen B, Peng L, Mi T, Huang N, Li W, Xu D, Chen R, Kan H.