Włoscy ginekolodzy ze szpitala  Santa Maria della Stella w Orvieto wykazali, że połączenie witaminy D z galusanem epigallokatechiny (EGCG) z zielonej herbaty może być skuteczne w leczeniu mięśniaków macicy. 

Galusan epigallokatechiny to silny antyoksydant, polifenol obecny w dużej ilości w zielonej herbacie. Wpływa na strukturę DNA, przez co jest podejrzewany o działanie antynowotworowe. Włosi sprawdzili, że wraz z witaminą D skutecznie pomaga leczyć mięśniaki (łagodne nowotwory macicy). Nie wiadomo, jak dochodzi do powstania mięśniaków, jednak podejrzewa się udział genów, hormonów oraz toksyn lub złej diety (zwłaszcza ubogiej w witaminę D). Stąd zapewne idea połączenia obu nutraceutyków. Część kobiet bowiem nie chce się poddać operacji ani brać leków hormonalnych (są to najczęstsze opcje proponowane pacjentkom), natomiast chętnie skorzystałoby z naturalnych metod.

Do badania włączono kobiety z rozpoznaniem objawowych mięśniaków macicy (często mięśniaki nie dają objawów i są rozpoznawane dopiero podczas badania ultrasonograficznego, ale mogą też być objawowe, tj. powodować nadmierne krwawienia, bardzo bolesne miesiączki, ból w miednicy mniejszej, podczas stosunków, a nawet trudności z zajściem w ciążę czy nawracające poronienia). Uczestniczki podzielono na dwie grupy: w jednej stosowano suplementację witaminy D (2000 j. dziennie), EGCG (300 mg dziennie) i 10 mg witaminy B6, w drugiej nie stosowano leczenia. Terapię prowadzono przez 4 miesiące.  

Po tym okresie w grupie leczonej uzyskano istotne zmniejszenie objętości mięśniaków, o przeszło 1/3, natomiast w grupie kontrolnej (nieleczonej) – wzrost objętości o kilka procent. Korzystnym zmianom wymiarów mięśniaków macicy związanym z podawaniem nutraceutyków towarzyszyło złagodzenie objawów (bólu, krwawień, problemów podczas stosunków seksualnych) oraz poprawa jakości życia. 

Oba badane związki miały eksperymentalnie wykazane działanie powodujące regresję mięśniaków, w tym badaniu po raz pierwszy potwierdzono, że efekt ich synergii można obserwować także u ludzi. 

Na podstawie

Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2020 Mar;24(6):3344-3351.  Vitamin D Plus Epigallocatechin Gallate: A Novel Promising Approach for Uterine Myomas. G Porcaro , A Santamaria, D Giordano, P Angelozzi