Masaż aromaterapeutyczny, czyli masaż z użyciem olejków eterycznych, jest jedną z najczęściej aplikowanych interwencji z zakresu medycyny komplementarnej. Najczęściej badane jest zaś połączenie masażu z olejkiem z lawendy. 

Dzięki przenikaniu do ośrodkowego układu nerwowego olejek lawendowy wywiera szereg działań: rozluźnia, uspokaja, łagodzi lęk, poprawia nastrój. Jeśli jest wmasowywany, zwłaszcza na gorąco, przenika do krwi i może docierać z nią do mózgu, stąd masaż aromaterapeutyczny może nieść więcej korzyści niż masaż beż użycia olejku. 

Jak się okazuje, jest to badane przez naukowców i mamy ciekawe wyniki prac ukazujących możliwe skutki połączenia aromaterapii olejkiem lawendowym z masażem. Podsumowali je włoscy lekarze w artykule przeglądowym, z którego dowiadujemy się, że masaż taki:

  • poprawiał jakość snu u osób z chorobą układu krążenia;
  • poprawiał emocje i zachowanie osób z demencją;
  • zmniejszał bóle krzyża (i nie tylko – również bóle stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej!); 
  • poprawiał ruchomość stawów kręgosłupa;
  • łagodził objawy zespołu niespokojnych nóg u osób z chorobą nerek.

Autorzy zwracają uwagę, że w części przypadków skuteczność manipulacji była lepsza po dołączeniu olejku lawendowego do zabiegów refleksologii. 

Przy masażu trzeba pamiętać o rozcieńczaniu olejków (i tym, że większe rozcieńczenia stosuje się podczas masażu w obrębie twarzy) oraz o nienarażaniu klientów na zbyt duże stężenia olejków eterycznych w inhalacji (możliwe są reakcje skurczowe oskrzeli czy nawet drgawki – widomy znak, że olejki są substancjami o silnym działaniu na organizm). Niewyjaśnione kontrowersje otaczają wciąż masaże z olejkiem lawendowym u dzieci (wskazana ostrożność przy długotrwałym stosowaniu). 

Największą, jak się wydaje, przydatność ma masaż aromaterapeutyczny z olejkiem lawendowym wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przewlekłym bólem, czynnikami natury psychologicznej (np. stres nasilający ból i zaburzenia nastroju) oraz być może w opiece paliatywnej, u ciężko chorych u schyłku życia, którym może przynosić krótkotrwałą ulgę.

Danych z badań mamy wciąż za mało – wskazują autorzy – i wciąż jest spora doza niepewności, w jakim stopniu dodanie olejku lawendowego poprawia  skuteczność samego masażu. Przyjęli więc zdroworozsądkową rekomendację: jeśli pacjent czuje, że mu pomaga – niech taką interwencję jak najbardziej stosuje. 

Na podstawie

Int J Ther Massage Bodywork. 2020 Feb 26;13(1):32-36. Efficacy, Safety and Tolerability of Aroma Massage with Lavender Essential Oil: an Overview. Antonelli M, Donelli D.