Lekarze z Uniwersytetu Kopenhaskiego (Dania) wykazali we wstępnym badaniu, że za pomocą odpowiedniej suplementacji można wesprzeć gojenie się rany pooperacyjnej. 

Za badany model wybrali operację przepukliny pachwinowej. Idea stojąca za suplementacją w tym przypadku polegała na dostarczeniu do organizmu substancji stymulujących tworzenie kolagenu. Łatwa synteza tego ważnego białka powinna przekładać się na szybsze gojenie się rany – a nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważny to proces. Są sytuacje, kiedy utrudnione gojenie spędza sen powiek i pacjentom, i ich lekarzom (np. w cukrzycy, w przewlekłej niewydolności żylnej czy u chorych z nowotworami). Stąd każdy skuteczny sposób ułatwiający ten proces może być na wagę złota. 

Badanie miało wstępnie ocenić hipotezę, że suplementacja okaże się korzystna, stąd niewielka grupa: 21 mężczyzn kierowanych do planowej operacji przepukliny pachwinowej. Dziesięciu otrzymywało suplementację, reszta stanowiła grupę kontrolną. W ramach suplementacji stosowano aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu (14 g argininy, tyle samo glutaminy), witaminę C w dawce 1250 mg oraz cynk w dawce 55 mg. Obie grupy otrzymywały wysokiej jakości białko w dawce 1,5 g/kg. Suplementacja trwała miesiąc, przy czym w połowie tego okresu wykonywano zabieg. 

W grupie suplementowanej po operacji wykryto:

  • o połowę większe stężenia propeptydu prokolagenu typu I w wysięku z rany – wskazuje to na stymulację syntezy kolagenu typu 1;
  • zmniejszenie stężenia propeptydu prokolagenu V w surowicy – co może świadczyć o nasilonej degradacji kolagenu typu V przez komórki odpowiadające za gojenie rany.

Co zadziwiające, suplementacja cynku nie zapobiegła w tym badaniu ubytkowi tego pierwiastka w surowicy. Cynk jest wykorzystywany w procesach naprawczych tkanki łącznej i jego niedobór jak najbardziej może wpływać na leczenie ran. Być może dawka była więc zbyt mała (pytanie tylko, czy ta przed zabiegiem, czy raczej trzeba zwiększyć ilość cynku po operacji). Potrzeba kolejnych badań, aby to ustalić, jak również aby ocenić efekty kliniczne, zwłaszcza w długotrwałej perspektywie, czyli sprawdzić, czy obserwowana stymulacja syntezy kolagenu przełoży się np. na rzadsze nawroty przepukliny. 

Na podstawie

J Nutr. 2020 Apr 1;150(4):792-799. Multinutrient Supplementation Increases Collagen Synthesis during Early Wound Repair in a Randomized Controlled Trial in Patients with Inguinal Hernia. Kjaer M, Frederiksen AKS, Nissen NI, Willumsen N, van Hall G, Jorgensen LN, Andersen JR, Ågren MS