Witamina D zmniejsza objawy łagodnego rozrostu prostaty – potwierdzili lekarze z Iranu w niedawnym badaniu klinicznym. 

Łagodny rozrost prostaty to choroba, w której z nie do końca poznanych przyczyn powiększa się prostata (rolę grają zmiany hormonalne, ale i stan zapalny). Powiększona prostata uciska drogi moczowe, powodując utrudnienia w oddawaniu moczu (zwiększa też ryzyko zakażenia dróg moczowych). Problem jest częsty i narasta z wiekiem – powiększoną prostatę ma aż jedna trzecia mężczyzn po 60 r.ż. O wyleczenie trudno – dostępne są terapie w jakimś stopniu zmniejszające albo spowalniające powiększanie się prostaty – w tym leki hormonalne, naturalne (np. palma sabałowa, czyli saw palmetto) oraz metody chirurgiczne. Te ostatnie nie są jednak pozbawione skutków ubocznych (wycięcie prostaty może np. powodować impotencję) i zdecydowanie wykorzystuje się je jako dalsze opcje terapii. 

W opisywanym badaniu klinicznym wzięło udział 108 mężczyzn ok. 56 r.ż. z łagodną postacią rozrostu prostaty. Podzielono ich na dwie grupy: w pierwszej przez pół roku stosowano witaminę D w dawce 50 tys. j. co 2 tygodnie, w drugiej zamiast witaminy D podawano placebo. 

Analiza wskazała, że w obu grupach doszło do redukcji objawów rozrostu prostaty (widać tu ewidentnie, jak działa placebo), natomiast w grupie otrzymującej witaminę D ta redukcja była znaczniejszego stopnia (i istotna statystycznie). Witamina D ma właściwości antyproliferacyjne (zapobiega rozrostowi) i przeciwzapalne, a drogi moczowe i prostata mają receptory dla witaminy D – ta współzależność, jak widać, jak najbardziej przekłada się na stan zdrowia mężczyzn z rozrostem prostaty po suplementacji. Taką suplementację sugerowano zresztą już lata temu, jako uzupełnienie terapii innymi lekami na prostatę (np. alfa-blokerami). W Iranie badanie potwierdzające takie działanie witaminy D przeprowadzono jednak po raz pierwszy. 

Na podstawie

Clin Nutr. 2020 Nov 7;S0261-5614(20)30609-9. The effect of vitamin D supplementation on the progression of benign prostatic hyperplasia: A randomized controlled trial. Abolfazl Zendehdel et al.