Inhalacja pewnych olejków eterycznych zwiększa wydzielanie oksytocyny u kobiet po menopauzie – wykryli naukowcy z Uniwersytetu w Nagasaki (Japonia). Oksytocyna zaś może u nich powstrzymywać utratę masy mięśniowej i istotnie wpływać na zachowanie. 

W badaniu wzięło udział 15 kobiet po menopauzie, u których oceniano wpływ 10 różnych olejków eterycznych. Pozwolono im wdychać tylko jeden olejek dziennie, tylko przez 20 min.  Uczestniczki otrzymały też jednak olejek kontrolny, pozbawiony działania na układ nerwowy. Stężenie oksytocyny mierzono w ślinie, czterokrotnie – przed i po aplikacji olejku kontrolnego, przed i po aplikacji olejku badanego. 

Istotnie zwiększyły zawartość oksytocyny olejki: lawendowy, jaśminowy, rumiankowy, neroli (z kwiatów pomarańczy gorzkiej), z szałwii muszkatołowej  i sandałowca białego. Wedle interpretacji autorów wpływ olejków na wydzielanie oksytocyny odbywa się poprzez stymulację drogi węchowej – czyli działa sam zapach, a przesłanie informacji o nim do mózgu niejako „przy okazji” aktywuje inne obwody neuronalne (np. regulujące wydzielanie hormonów przysadkowych). 

A czy oksytocyna jest ważnym hormonem? Niegdyś kojarzono ją z porodem (indukuje skurcze macicy, do dziś jest używana w położnictwie jako podstawowy lek przyspieszający akcję porodową) i laktacją (ułatwia wypływ mleka po przystawieniu dziecka do piersi). Dziś jednak wiemy, że hormon ten ma receptory także w samym mózgu i możliwe, że jest jednym z najważniejszych ewolucyjnie „wynalazków” natury. 

Oksytocyna bowiem wpływa na wytwarzanie więzi międzyludzkich (wydzielana jest np. podczas orgazmu), jest powiązana z towarzyskością, a także zwiększa hojność i wydatnie poprawia samopoczucie. To hormon, który łączy ludzi we wspólnotę, a wybitna, niespotykana zdolność rodzaju ludzkiego do współpracy jest zdaniem np. prof. Harariego tym, co odpowiada za zdobycie przez przewagi ewolucyjnej nad innymi gatunkami. 

Na podstawie

J Altern Complement Med. 2020 Feb 3. The Effects of Essential Oil on Salivary Oxytocin Concentration in Postmenopausal Women. Tarumi W, Shinohara K.