Witamina C powinna być dołączona do metod, które są aktualnie oceniane w terapii COVID-19 – apeluje prof. Harri Hemilä z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia). Naukowiec ten jest autorem licznych prac naukowych poświęconych działaniu witaminy C i zwraca uwagę na jej wieloraki wpływ na układ odpornościowy. 

Ta potrzeba sprawdzenia skuteczności witaminy C (podejście naukowe) odróżnia wyraźnie autora od podejścia nienaukowego, które żadnych potwierdzeń nie potrzebuje. Profesor Hemilä w działanie witaminy C niewątpliwie wierzy, co nie zmienia faktu, że wie, że jej potencjał w COVID-19 wymaga potwierdzenia. A co sprawia, że witamina C może pomóc w leczeniu tego zakażenia? 

  • skrócenie infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych wykazane w metaanalizie z udziałem przeszło 10 tys. osób;
  • skracanie czasu intensywnej terapii w stanach ciężkich;
  • szybko postępujący niedobór witaminy C w stanach zagrożenia życia

Dodajmy, że co najmniej część badań naukowych sugeruje przydatność witaminy C z tiaminą i hydrokortyzonem w leczeniu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (sepsy) i że podobne mechanizmy mogą być uruchamiane w przebiegu COVID (słynna burza cytokinowa). 

Podobnie jak prof. Hemilä myśli więcej naukowców – rozpoczęto już badania kliniczne nad wykorzystaniem witaminy C (zresztą nie tylko – także innych nutraceutyków, np. cynku) do zapobiegania COVID. W najbliższym czasie świat medycyny chorób zakaźnych wzbogaci się zatem o nowe dane, dzięki którym mamy szansę dowiedzieć się znacznie więcej o znaczeniu diety i nutraceutyków dla przebiegu chorób wirusowych. 

Na podstawie

Infect Chemother. 2020 May 15. Vitamin C as a Possible Therapy for COVID-19. Hemilä H, Chalker E.