Naukowcy z kilku ośrodków amerykańskich (w tym prestiżowej Kliniki Mayo) zwracają uwagę na znaczenie suplementacji magnezu u osób po operacji zakładania bajpasów. 

Magnez może zapobiegać pojawianiu się migotania przedsionków, czyli pewnego rodzaju arytmii, której powikłania mogą być dość groźne (niewydolność serca, udar) – na szczęście nie zdarzają się często, ale i tak lepiej zapobiegać, niż leczyć.

W czasie operacji kardiochirurgicznej polegającej na zakładaniu bajpasów serce trzeba „wyłączyć” z krążenia krwi – operacja odbywa się w krążeniu pozaustrojowym, a w trakcie „przełączania” między krążeniami serce narażone jest na niedokrwienie. Wrażliwe przedsionki mogą zareagować chaotyczną, nieskoordynowaną pracą poszczególnych komórek, czego wyrazem klinicznym jest brak ich skoordynowanych skurczów, widoczny w EKG pod postacią migotania przedsionków. Arytmia ta występuje u 1/4-1/3 pacjentów poddanych podobnej operacji (najczęściej po 2 dniach), jest więc problemem poważnym i istotnym klinicznie.

Autorzy omawianej pracy naukowej wybrali badania z ostatnich lat, w których oceniano skuteczność suplementacji magnezu w zapobieganiu tej arytmii. Do analizy włączyli 20 prac obejmujących przeszło 2400 chorych, którym magnez podawano w różnym czasie. Okazało się, że najlepsze wyniki przynosiła suplementacja magnezu po operacji (zmniejszała ryzyko wystąpienia migotania przedsionków o prawie jedną czwartą!), natomiast podawanie magnezu w trakcie operacji nie przynosiło równie spektakularnych wyników.

Magnez uczestniczy w skurczu mięśni, nie dziwne więc, że wpływa na kurczliwość komórek mięśnia sercowego – jest to znany i niezaprzeczalny fakt. Niedostatek magnezu może powodować zaburzenia rytmu serca, przy czym, a to już nie jest oczywiste – stężenie magnezu we krwi nie odzwierciedla jego zasobów w tkankach, przez co trudno rozpoznać niedobór magnezu. Tymczasem odpowiednia ilość magnezu w mięśniu sercowym wydłuża tzw. okres refrakcji, czyniąc go mniej podatnym na zaburzenia rytmu i mechanizm ten próbuje się wykorzystywać do zapobiegania zaburzeniom rytmu serca. W trakcie operacji chory otrzymuje sporo płynów i dodatkowo leki moczopędne, co może wypłukiwać magnez z organizmu, dodatkowo interwencja chirurgiczna jest wzorcowym przykładem ostrego stresu biologicznego. Organizm odpowiada wyrzutem hormonów, które bezpośrednio działają na serce i również mogą przyczyniać się do wystąpienia arytmii.

Jak widać, suplementacja magnezu może być tanim, skutecznym sposobem ograniczania tego powikłania po poważnej operacji w krążeniu pozaustrojowym.

Na podstawie

J Atr Fibrillation. 2019 Jun 30;12(1):2154. Role of Prophylactic Magnesium Supplementation in Prevention of Postoperative Atrial Fibrillation in Patients Undergoing Coronary Artery Bypass Grafting: a Systematic Review and Meta-Analysis of 20 Randomized Controlled Trials. Chaudhary R, Garg J, Turagam M, Chaudhary R, Gupta R, Nazir T, Bozorgnia B, Albert C, Lakkireddy D.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s