Niemieccy naukowcy wykazali, że kolagen połączony z innymi kluczowymi dla zdrowia skóry nutraceutykami długotrwale poprawia ważne parametry świadczące o zdrowiu skóry. 

W badaniu wykorzystano połączenie kolagenu w postaci peptydów z ekstraktem z owoców aceroli, witaminą C, cynkiem, biotyną i naturalnym kompleksem witamin E.

Uczestniczkami testującymi produkt były 72 kobiety w wieku od 35 lat (czyli stosunkowo młode!). Podzielono je na dwie równe grupy – pierwsza otrzymała do stosowania testowaną mieszankę druga identycznie wyglądające placebo. Preparat stosowały przez 12 tygodni. Po tym czasie za pomocą specjalistycznych urządzeń sprawdzano nawilżenie skóry (korneometrią), elastyczność skóry (kutometria), szorstkość oraz gęstość (tę ostatnią za pomocą fal dźwiękowych). Po zakończeniu przyjmowania nutraceutyków w grupie, która stosowała aktywny preparat, obserwację przedłużono o kolejne 4 tygodnie, aby sprawdzić, czy zmiany utrzymają się mimo zaprzestania przyjmowania kolagenu z mikroelementami diety.

W grupie, która stosowała aktywny preparat, odnotowano istotną poprawę wszystkich wymienionych parametrów, a więc nawilżenia, elastyczności, gładkości i gęstości skóry. Co więcej, ta poprawa w dużej części utrzymała się w kolejnym miesiącu obserwacji. Co więcej, ocena za pomocą metod obiektywnych, którą stosowano w tym badaniu, korelowała z odczuciami uczestniczek, co oznacza, że kobiety same z siebie zauważały poprawę, a nie było tak, że widoczna była wyłącznie w badaniach, natomiast nieodczuwalna dla uczestniczek.

Jest to kolejne badanie potwierdzające, że codziennie dostarczanie w diecie bardzo konkretnych substancji potrzebnych do budowy kolagenu jest w stanie przełożyć się na stan skóry – trzeba tylko dostarczać je systematycznie i przez kilka miesięcy.

Na podstawie

Nutrients. 2019 Oct 17;11(10). A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W.