Dr Nazife Begum Karan, specjalista chirurgii szczękowej z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Rize (Turcja) zbadał wpływ inhalacji olejkiem lawendowym na stan psychiczny pacjentów poddawanych ekstrakcji zębów mądrości. 

Do badania włączano tych chorych, u których stwierdzano lęk przed zabiegiem (swoją drogą ciekawe, czy był jakikolwiek problem z rekrutacją :). W sumie zebrano ich 126. W sposób losowy przydzielono ich do grupy, która w czasie zabiegu była poddawana inhalacji olejkiem lawendowym, albo do grupy kontrolnej. Oczywiście wszyscy mieli zapewnione znieczulenie, ten klasyczny sposób uśmierzania bólu jest najczęściej akceptowany nawet przez radykalnych zwolenników terapii naturalnych. W obu grupach oceniano poziom lęku i funkcje życiowe, ból oraz satysfakcję z usługi.

Pacjenci poddani aromaterapii olejkiem lawendowym mieli istotnie wolniejszy oddech w czasie operacji, a po niej – mniejszy poziom lęku i nisze ciśnienie tętnicze. Aż trzy czwarte uznało zapach za przyjemny, ale blisko 100 proc. chciałoby powtórzenia aromaterapii, gdyby miało przejść podobny zabieg w przyszłości.

To nie pierwszy raz, kiedy olejek lawendowy wykorzystywany jest do ograniczania lęku chorych w sytuacjach związanych ze stresem powodowanym interwencjami medycznymi. Działał również podczas szczepień przeciwzakaźnych oraz porodu. Redukcja lęku i stresu jest ze wszech miar pożądana, przekłada się bowiem na rezultaty zabiegów – a olejek lawendowy jest sposobem prostym, tanim i bezpiecznym.

Na podstawie

Physiol Behav. 2019 Sep 7;211:112676. Influence of lavender oil inhalation on vital signs and anxiety: A randomized clinical trial. Karan NB