Tak, tak. Tytuł wcale nie wprowadza w błąd. Naukowcy z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Szirazie (Iran), kraju będącego w czołówce badań nad naturalnymi związkami i ich działaniem na zdrowie, wykorzystują szczepienia w celu ochrony dzieci przed infekcjami. I stosują aromaterapię, aby uśmierzyć ból związany z podaniem szczepionki. 

Jeśli możemy w prosty sposób zmniejszyć ból towarzyszący szczepieniu, to czemu tego nie zrobić? Autorzy badania z Iranu wykorzystali w tym celu olejek lawendowy. W grupie 99 dzieci stosowali albo ten olejek eteryczny, albo placebo. Nie trzeba było wcale szczególnie długiego czasu – aromaterapię rozpoczynano minutę przed wstrzyknięciem pięciowalentnej szczepionki. Trzykrotnie mierzono ból – przed szczepieniem, po 15 sekundach i po 5 minutach od zastrzyku. Ciekawe pytanie brzmi: jak zmierzyć ból u niemowlęcia? Nie powie nam przecież, że boli. Otóż wykorzystano w tym celu skalę NIPS (neonatal/infant pain scale), która przypisuje punkty zmianom wyrazu twarzy, nasilenia płaczu, ruchom rąk i nóg oraz rytmom oddychania. Osobno mierzono też czas płaczu dzieci po ukłuciu.

Przed badaniem poziom bólu w obu grupach – olejku lawendowego i placebo – był podobny, co nie dziwi i świadczy o poprawnym, losowym przydziale dzieci do obu grup (tak aby bardziej płaczliwe nie trafiły do którejś w przewadze i nie wpłynęły na wyniki). Po 5 minutach poziom bólu był jednak znacznie niższy w grupie dzieci poddanych aromaterapii z olejkiem lawendowym. Dzieci te płakały też znacznie krócej po zaszczepieniu (średnio nieco ponad minutę w porównaniu z prawie dwiema minutami w grupie placebo).

Tania, prosta interwencja okazuje się pomagać dzieciom przetrwać ból związany ze szczepieniem. Co stoi na przeszkodzie, by gabinet lekarski czy zabiegowy wypełnić przyjemnym zapachem lawendy?

Na podstawie

J Caring Sci. 2019 Mar 1;8(1):17-21. The Effect of Aromatherapy by Lavender Oil on Infant Vaccination Pain: a Double Blind Randomized Controlled Trial. Vaziri F, Khosropoor M, Hidari M, Pourahmad S, Morshed Behbahani B, Saki F.