Ginekolodzy i położnicy z dwóch włoskich uniwersytetów w Pizie i Modenie wykazali, że podawanie specjalnie opracowanego suplementu łagodzi dolegliwości ze strony dolnego odcinka dróg moczowych w specyficznej grupie kobiet. 

Wspomniana grupa to kobiety po menopauzie poddawane operacji usunięcia cystocele, czyli wpuklania się pęcherza moczowego do pochwy i przez to obniżenia jej przedniej ściany. Sytuacja ta należy do grupy chorób zwanych zaburzeniami statyki narządu rodnego i wiąże się z postępującym z wiekiem, nasilanym przez niedobór estrogenów (i w związku z porodami) osłabieniem struktury tkanek miednicy mniejszej, przez co stają się one wiotkie i przestają działać jak rusztowanie dla poszczególnych narządów (do tej grupy chorób należy też np. wypadanie macicy). 

W zaburzeniach statyki, jak cystocele, stosuje się m.in. leczenie operacyjne (próbuje się na różne sposoby odnowić „zepsute rusztowanie”). Po takich zabiegach wiele kobiet zaczyna jednak odczuwać dyskomfort ze strony dolnych dróg moczowych. Do objawów, które mogą się pojawić, należą m.in. nagłe parcie na mocz, nietrzymanie moczu, uczucie niepełnego strumienia moczu, odczucie niekompletnego opróżnienia pęcherza moczowego. Nie do końca przy tym wiadomo, skąd takie objawy się biorą – zmiany statyki mogą tu grać równie ważną rolę jak zmiany składu flory bakteryjnej w pęcherzu moczowym. 

Autorzy  zaprosili do badania 40 pacjentek po takich operacjach. W jednej grupie podawali złożony preparat nutraceutyczny, w drugiej nie stosowali nic, nawet placebo (prawdopodobnie uznali, że nie jest konieczne wykorzystywanie efektu placebo, ponieważ uczestniczka była świadoma, że jest leczona – do tego wystarczyła operacja, i ta interwencja powinna zapewnić efekt placebo). 

Zastosowany suplement składał się z żurawin (ludowy sposób zapobiegania infekcjom dróg moczowych), D-mannozy (cukier szybko wydalany przez nerki, tworzący w drogach moczowych coś w rodzaju wyściółki utrudniającej bakteriom przyleganie do nabłonka), kadzidłowca (Boswellia) i kurkumy (działanie przeciwzapalne). Preparat podawano przez 2 tygodnie dwa razy dziennie począwszy od zabiegu. 

W obu grupach sprawdzano częstość infekcji dróg moczowych, czynność pęcherza moczowego i nasilenie objawów ze strony dolnych dróg moczowych – to ostatnie za pomocą standaryzowanego kwestionariusza, na początku i po 4 tygodniach. I w tym właśnie obszarze ujawniła się przewaga nutraceutyku – pacjentki, które go otrzymywały, uzyskały istotnie lepsze wyniki w zakresie podskali, która obejmuje subiektywną ocenę częstości oddawania moczu, nagłości parcia, konieczności oddawania moczu w nocy czy bolesności. 

Autorzy wiążą te obserwacje z ochroną pęcherza moczowego i nabłonka przed zapaleniem, a także możliwym działaniem suplementu na florę bakteryjną dróg moczowych.

Na podstawie

Climacteric. 2020 Apr;23(2):201-205. Cranberry, D-mannose and anti-inflammatory agents prevent lower urinary tract symptoms in women undergoing prolapse surgery. Russo E, Montt Guevara M, Giannini A, Mannella P, Palla G, Caretto M1, Pancetti F, Genazzani AD, Simoncini T.