Nawet u chorych otrzymujących uwielbiane przez kardiologów statyny można zwolnić progresję miażdżycy – wynika z badania przeprowadzonego przez lekarzy ze słynnego ośrodka Beth Israel Deaconess Medical Center z Harvardu w Bostonie (USA). Wystarczy zapewnić odpowiednią dawkę kwasów omega-3. 

Jaka ma jednak być ta dawka? Odpowiednio wysoka. Na tyle, by wysycić krwinki czerwone tak, aby osiągnąć w nich stężenie kwasów omega przynajmniej 4%. U każdego niezbędna dawka okaże się inna, ale tylko wtedy uzyskamy istotne klinicznie spowolnienie miażdżycy.

W badaniu wzięło udział 218 pacjentów z chorobą wieńcową. Wszyscy otrzymywali statyny, ale teraz przydzielono ich do grupy, która dodatkowo otrzymała kwasy omega-3 w dawce 3,36 g dziennie lub do drugiej, której nic dodatkowego nie podawano. Wszystkim za pomocą tomografii komputerowej zmierzono rozmiary blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych – przed rozpoczęciem i po prawie 2,5 roku od początku suplementacji. Zmianę ich wymiarów korelowano z indeksem omega-3 w erytrocytach, który mówi, jaki odsetek kwasów tłuszczowych stanowią kwasy omega-3, i jest zgrubnym parametrem pozwalającym szacować zawartość kwasów omega-3 w organizmie (lepszego nie mamy).

Z analizy wynika, że jeśli ten wskaźnik wynosił co najmniej 4%, wiązało się to z zahamowaniem powiększania się blaszek włóknistych, nieuwapnionych, uwapnionych, a także wszystkich ogółem. Jeśli zaś był mniejszy niż 3,43%, obserwowano progresję blaszek włóknistych i uwapnionych.

Jaki stąd wniosek?

  1. statyny nie są panaceum i nie wystarczają do zahamowania miażdżycy
  2. kwasy omega-3 w celu ochrony przed skutkami miażdżycy trzeba przyjmować w odpowiedniej dawce i przez długi czas

To już kolejne badanie o podobnych rezultatach. Nie tak dawno opublikowano wyniki dużego badania klinicznego REDUCE-IT, które również wskazują, że dodatek kwasów omega-3 do terapii uważanej dziś za optymalną pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć częstość powikłań miażdżycy, w tym zawałów serca i udarów mózgu.

Na podstawie

Atherosclerosis. 2019 Jun;285:153-162. An omega-3 fatty acid plasma index ≥4% prevents progression of coronary artery plaque in patients with coronary artery disease on statin treatment. Alfaddagh A, Elajami TK, Saleh M, Mohebali D, Bistrian BR, Welty FK.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s