Wraz z ujawnieniem niebezpieczeństw związanych z wyrównywaniem braku hormonów w ramach „leczenia” menopauzy (tzw. hormonalnej terapii zastępczej) na świecie poszukuje się łagodniejszych, bezpieczniejszych i skutecznych metod łagodzenia objawów okołomenopauzalnych. Jedną z atrakcyjnych opcji jest aromaterapia z użyciem olejku lawendowego – przekonują naukowcy z Iranu. 

Autorzy zaprosili 62 kobiety w okresie okołomenopauzalnym do badania, które polegało na codziennym aplikowaniu  pod postacią inhalacji, przez miesiąc, przed snem, dostarczonego środka. W jednej grupie był to 2% olejek lawendowy, w drugiej – woda destylowana pełniąca funkcję placebo. Po miesiącu sprawdzono, jak obie grupy różnią się pod względem objawów okresu okołomenopauzalnego (objawy oceniano za pomocą skali MENQOL – Menopause-Specific Quality of Life Questionnaire).

Jak się okazuje, kobiety stosujące przed snem olejek lawendowy istotnie różniły się od grupy kontrolnej w zakresie objawów naczynioruchowych, czynników psychospołecznych i natury seksualnej. Według autorów świadczy to o poprawie – pod wpływem olejku lawendowego – jakości życia po menopauzie, związanej z utratą aktywności hormonów i jej wpływem na psychikę oraz objawy somatyczne.

Na podstawie

Complement Ther Clin Pract. 2019 Feb;34:46-50. Effect of lavender aromatherapy through inhalation on quality of life among postmenopausal women covered by a governmental health center in Isfahan, Iran: A single-blind clinical trial. Bakhtiari S, Paki S, Khalili A, Baradaranfard F, Mosleh S, Jokar M.