Belgijscy naukowcy, w tym reprezentujący ośrodki WHO ds. starzenia i zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego, postanowili sprawdzić, co aktualne dane z badań klinicznych mówią o działaniu chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów. 

Temat chondroityny nie jest pozbawiony kontrowersji z uwagi na pojawianie się sprzecznych wyników badań klinicznych (w jednych pomaga, w drugich nie). Część specjalistów uważa zresztą, że tam, gdzie badania przynoszą negatywne wyniki, przyczyną jest testowanie preparatu złej jakości, chondroityna bowiem chondroitynie nierówna (np. sporo suplementów na rynku może zawierać dawkę mniejszą niż ujawniona na opakowaniu).

Autorzy omawianej pracy przeanalizowali 18 badań klinicznych i dokonali metaanalizy zebranych z nich danych. Rezultaty wskazują, że siarczan chondroityny:

  • zmniejsza ból stawów;
  • poprawia zakres ruchów w stawach.

Faktycznie w badaniach z użyciem chondroityny o najwyższej jakości redukcja bólu była większa i poprawa funkcji stawów – lepsza. Zaś gorsze wyniki uzyskiwano w małych badaniach, które z racji specyfiki statystyki i zasad prawdopodobieństwa bardziej są podatne na błędy związane z działaniem przypadku. Duże badania wskazują na skuteczność przeciwbólową i czynnościową chondroityny, o efekcie „umiarkowanym”.

Na podstawie

Adv Ther. 2019 Mar 16. Efficacy of Chondroitin Sulfate in Patients with Knee Osteoarthritis: A Comprehensive Meta-Analysis Exploring Inconsistencies in Randomized, Placebo-Controlled Trials. Honvo G, Bruyère O, Geerinck A, Veronese N, Reginster JY.