Ból w obrębie miednicy mniejszej, zwłaszcza podczas miesiączki lub stosunku seksualnego, może świadczyć o endometriozie. Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Braszowie (Rumunia) przekonują, że w leczeniu tej choroby można rozważać stosowanie resweratrolu, przeciwzapalnego polifenolu z grupy stilbenów, obecnego w skórkach winogron, rdeście japońskim czy leśnych jagodach [1].

Endometrioza to choroba, w której w narządach poza macicą, jak jajnik, jajowód czy otrzewna albo tkanka łączna wokół macicy (rusztowanie utrzymujące macicę w miednicy mniejszej) dochodzi do pojawienia się endometrium, czyli nabłonka, który wyścieła od wewnątrz macicę. Powinien być tylko w macicy, a tu z nieznanych powodów pojawia się poza nią. Problem w tym, że nabłonek taki reaguje na zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym, tj. rośnie i złuszcza się na zmianę, a ta druga faza wiąże się z krwawieniem. Gdy endometrium pojawia się w jajniku, organizm nie jest przygotowany na obecność tam krwi, stąd ból wywołany reakcją zapalną. W rezultacie cyklicznego krwawienia i zapalenia/gojenia tworzą się blizny, pojawiają się bóle, bolesne miesiączkowanie, stosunkowo często również endometrioza uniemożliwia zajście w ciążę.

Leczenie endometriozy zależy od tego, które objawy są najbardziej dokuczliwe i jakie jest ich nasilenie, a także od tego, czy kobieta planuje zajść w ciążę, czy nie. Do kontroli objawów wykorzystuje się hormony, czasem wycina chirurgicznie ogniska endometrium poza macicą, części kobiet przynoszą ulgę kwasy omega-3, witamina B1, magnez, cynamon lub lukrecja, a także zabiegi akupunktury czy chiropraktyczne [2].

Tymczasem zdaniem lekarzy z Rumunii u podłoża endometriozy leży właśnie nieprawidłowa reakcja zapalna, związana z nadmierną produkcją cytokin prozapalnych, wytwarzaniem nowych naczyń, aktywacją metaloproteaz macierzy (enzymów rozkładających tkankę łączną) i tlenku azotu [1]. Wiele z tych niekorzystnych procesów jest wygaszanych m.in. przez resweratrol, naturalny polifenol o działaniu przeciwzapalnym, który w ostatnich latach wzbudza ogromne zainteresowanie – w najróżniejszych chorobach.

Póki co badania kliniczne oceniające przydatność resweratrolu w leczeniu endometriozy są skąpe i nie wszystkie przynoszą spójne wyniki, są jednak takie, które wskazują na potencjalne korzyści związane z zanikaniem markerów zapalenia, gdy resweratrol zostanie dodany do klasycznego leczenia hormonalnego (leuproreliny) czy statyn (które również próbuje się wykorzystywać w leczeniu endometriozy).

Na podstawie

  1. Molecules. 2019 Feb 13;24(4). Therapeutic Approaches of Resveratrol on Endometriosis via Anti-Inflammatory and Anti-Angiogenic Pathways. Dull AM, Moga MA, Dimienescu OG, Sechel G, Burtea V, Anastasiu CV.
  2. Roshni, P., et al. (2012). Complementary and Alternative Medicine (CAM) Therapies for Management of Pain Related to Endometriosis. International Research Journal of Pharmacy; 3(3): 30-34.