Ból w obrębie miednicy mniejszej, zwłaszcza podczas miesiączki lub stosunku seksualnego, może świadczyć o endometriozie. Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Braszowie (Rumunia) przekonują, że w leczeniu tej choroby można rozważać stosowanie resweratrolu, przeciwzapalnego polifenolu z grupy stilbenów, obecnego w skórkach winogron, rdeście japońskim czy leśnych jagodach [1].
Endometrioza to choroba, w której w narządach poza macicą, jak jajnik, jajowód czy otrzewna albo tkanka łączna wokół macicy (rusztowanie utrzymujące macicę w miednicy mniejszej) dochodzi do pojawienia się endometrium, czyli nabłonka, który wyścieła od wewnątrz macicę. Powinien być tylko w macicy, a tu z nieznanych powodów pojawia się poza nią. Problem w tym, że nabłonek taki reaguje na zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym, tj. rośnie i złuszcza się na zmianę, a ta druga faza wiąże się z krwawieniem. Gdy endometrium pojawia się w jajniku, organizm nie jest przygotowany na obecność tam krwi, stąd ból wywołany reakcją zapalną. W rezultacie cyklicznego krwawienia i zapalenia/gojenia tworzą się blizny, pojawiają się bóle, bolesne miesiączkowanie, stosunkowo często również endometrioza uniemożliwia zajście w ciążę.
Leczenie endometriozy zależy od tego, które objawy są najbardziej dokuczliwe i jakie jest ich nasilenie, a także od tego, czy kobieta planuje zajść w ciążę, czy nie. Do kontroli objawów wykorzystuje się hormony, czasem wycina chirurgicznie ogniska endometrium poza macicą, części kobiet przynoszą ulgę kwasy omega-3, witamina B1, magnez, cynamon lub lukrecja, a także zabiegi akupunktury czy chiropraktyczne [2].
Tymczasem zdaniem lekarzy z Rumunii u podłoża endometriozy leży właśnie nieprawidłowa reakcja zapalna, związana z nadmierną produkcją cytokin prozapalnych, wytwarzaniem nowych naczyń, aktywacją metaloproteaz macierzy (enzymów rozkładających tkankę łączną) i tlenku azotu [1]. Wiele z tych niekorzystnych procesów jest wygaszanych m.in. przez resweratrol, naturalny polifenol o działaniu przeciwzapalnym, który w ostatnich latach wzbudza ogromne zainteresowanie – w najróżniejszych chorobach.
Póki co badania kliniczne oceniające przydatność resweratrolu w leczeniu endometriozy są skąpe i nie wszystkie przynoszą spójne wyniki, są jednak takie, które wskazują na potencjalne korzyści związane z zanikaniem markerów zapalenia, gdy resweratrol zostanie dodany do klasycznego leczenia hormonalnego (leuproreliny) czy statyn (które również próbuje się wykorzystywać w leczeniu endometriozy).
Na podstawie
- Molecules. 2019 Feb 13;24(4). Therapeutic Approaches of Resveratrol on Endometriosis via Anti-Inflammatory and Anti-Angiogenic Pathways. Dull AM, Moga MA, Dimienescu OG, Sechel G, Burtea V, Anastasiu CV.
- Roshni, P., et al. (2012). Complementary and Alternative Medicine (CAM) Therapies for Management of Pain Related to Endometriosis. International Research Journal of Pharmacy; 3(3): 30-34.