Zespół naukowców z Tajwanu, Chin i USA wykazał, że rdest japoński, znany w tradycyjnej medycynie chińskiej pod nazwą Hu Zhang, doprowadza do śmierci komórki nowotworowe. Rdestowiec japoński jest bogaty w resweratrol, polifenol o wyjątkowo licznych właściwościach prozdrowotnych, stąd przypuszczenie że za działanie przeciwnowotworowe tego chińskiego zioła odpowiada właśnie ten związek. 

Eksperyment przeprowadzono z wykorzystaniem komórek raka jamy ustnej opornych na klasyczny chemioterapeutyk cisplatynę [1]. Naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem wyciągu z rdestowca japońskiego komórki rakowe ulegają autofagii i apoptozie, m.in. w wyniku wewnątrzkomórkowej stymulacji enzymów z grupy kaspaz. Są to enzymy wewnątrzkomórkowe, które aktywują się w razie, gdy komórka zaczyna się nieprawidłowo zachowywać, i mają na celu włączenie programu „samobójstwa”, aby uniknąć jej transformacji nowotworowej.

Autorzy zwracają uwagę, że jako pierwsi uzasadnili naukowo potencjał wykorzystania rdestowca w leczeniu nowotworu jamy ustnej opornego na cisplatynę. Do jego wejścia w onkologię jest jednak wciąż daleko –  mimo spektakularnych wyników eksperymentów in vitro trzeba jeszcze przeprowadzić duże badania z udziałem ludzi, by sprawdzić, na ile badania na komórkach są replikowalne w żywym organizmie. Zwłaszcza że wiadomo, że resweratrol może wchodzić w interakcje z lekami onkologicznymi i nie ustalono wciąż optymalnej dawki, która wspierałaby leczenie nowotworów [2]. Póki co wyniki badań klinicznych są obiecujące, a zwłaszcza ciekawe są obserwacje o zdolności resweratrolu do zapobiegania rozwojowi nowotworów [3].

Na podstawie

  1. Oncol Rep. 2019 Jan 28. Autophagy and apoptotic machinery caused by Polygonum cuspidatum extract in cisplatin‑resistant human oral cancer CAR cells. Wang YL, Horng CT, Hsieh MT, Chen HC, Huang YS, Yang JS, Wang GK, Chiang JH, Chen HH, Lu CC, Chen FA.
  2. Resveratrol and cancer: focus on in vivo evidence. Lindsay G Carter, John A D’Orazio, Kevin J Pearson. Endocr Relat Cancer. 2014 Jun; 21(3): R209–R225.
  3. The Role of Resveratrol in Cancer Therapy. Jeong-Hyeon Ko, Gautam Sethi, Jae-Young Um, Muthu K Shanmugam, Frank Arfuso, Alan Prem Kumar, Anupam Bishayee, Kwang Seok Ahn. Int J Mol Sci. 2017 Dec; 18(12): 2589.