Suplementacja kwasów omega-3 znacząco poprawia przebieg zespołu suchego oka i może być wykorzystywana jako skuteczne leczenie tej choroby – piszą włoscy okuliści z Uniwersytetu w Bolonii.

Przegląd dostępnych badań naukowych (z udziałem 3363 osób), którego dokonali autorzy metaanalizy, wskazuje, że suplementacja kwasów omega-3:

  • poprawia objawy subiektywne (do których należą pieczenie, uczucie piasku pod oczami, łzawienie, zaburzenia wzroku)
  • poprawia wyniki w teście z fluoresceiną (jest to barwnik, który świeci w świetle ultrafioletowym, ukazując miejsca uszkodzenia rogówki);
  • poprawia wyniki  w teście przerwania filmu łzowego (mierzy, po jakim czasie bez mrugania na powierzchni gałki ocznej pojawią się suche miejsca);
  • poprawia wyniki w teście Schirmera (mierzy ilość wody w worku spojówkowym – jeśli jest jej za mało, świadczy to o zespole suchego oka).

Zespół suchego oka to stan, w którym wytwarzamy zbyt mało łez lub łzy zbyt szybko znikają z worka spojówkowego. Przyczyn może być wiele – choroba autoimmunologiczna gruczołów łzowych, przewlekłe stany zapalne związane z infekcjami czy drażnieniem przez dym tytoniowy, leki (przeciwdepresyjne, hormonalne), alergie czy niedobór witaminy A, a nawet spędzanie długiego czasu przed monitorem komputera. I choć oczywiście najlepsze rezultaty przynosi leczenie przyczynowe, z wyboru stosuje się aplikacje sztucznych łez, które zapewnią poślizg powiekom i pozwolą uniknąć mechanicznego drażnienia spojówek.

Suplementacja kwasów omega-3 może z pewnością stać się atrakcyjną opcją w leczeniu zespołu suchego oka. Zakraplanie sztucznych łez nie jest może szczególnie trudne, ale nie dla wszystkich wygodne, zwłaszcza że trzeba o nich regularnie pamiętać, nosić wszędzie ze sobą i czasami zakroplić w nieoczekiwanych momentach, gdy poczuje się podrażnienie oka.

Na podstawie

Cornea. 2019 Jan 29. Efficacy of Omega-3 Fatty Acid Supplementation for Treatment of Dry Eye Disease: A Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Giannaccare G, Pellegrini M, Sebastiani S, Bernabei F, Roda M, Taroni L, Versura P, Campos EC.