Styl życia wpływa na przebieg reumatoidalnego stawów (RZS) i w związku z tym może wspierać leczenie tej choroby lub wprost przeciwnie, działać zaostrzająco. 

Można pokusić się o pewne zalecenia, na które chorzy na RZS mogą zwrócić szczególną uwagę. Utworzą one podstawę, na której dobre oprzeć jest leczenie tej choroby – piszą dietetycy z Bejrutu w artykule opublikowanym na łamach pisma fachowego przeznaczonego dla reumatologów.

Styl życia w RZS warto oprzeć o następujące elementy:

  • pożywienie o niskiej zawartości sodu (w praktyce: soli kuchennej), bogate w warzywa, owoce, pełne ziarna i orzechy, a przy tym wystrzeganie się czerwonego mięsa, przetworzonych produktów mięsnych, nasyconych kwasów tłuszczowych i słodyczy, zwłaszcza słodkich napojów;
  • suplementację probiotyków, aminokwasów i kwasów tłuszczowych omega-3;
  • codzienną aktywność, najlepiej połączenie wysiłku tlenowego (wytrzymałościowego) z treningiem oporowym (siłowym) – czyli przekładając to na prosty język – bieganie, rower lub pływanie w połączeniu z siłownią;
  • dbanie o higienę snu;
  • zaprzestanie palenia tytoniu.

Autorzy wskazują, że działania te są podstawą leczenia niezależnie od stosowania leków u wszystkich chorych na RZS i że poprawiają skuteczność terapii farmakologicznej.

Źródło

Curr Rheumatol Rev. 2019 Jan 21. Lifestyle Modification in Rheumatoid Arthritis: Dietary and Physical Activity Recommendations Based on Evidence. Chehade L, Jaafar ZA, El Masri D, Zmerly H, Kreidieh D, Tannir H, Itani L, El Ghoch M.