Styl życia wpływa na przebieg reumatoidalnego stawów (RZS) i w związku z tym może wspierać leczenie tej choroby lub wprost przeciwnie, działać zaostrzająco. 

Można pokusić się o pewne zalecenia, na które chorzy na RZS mogą zwrócić szczególną uwagę. Utworzą one podstawę, na której dobre oprzeć jest leczenie tej choroby – piszą dietetycy z Bejrutu w artykule opublikowanym na łamach pisma fachowego przeznaczonego dla reumatologów.

Styl życia w RZS warto oprzeć o następujące elementy:

  • pożywienie o niskiej zawartości sodu (w praktyce: soli kuchennej), bogate w warzywa, owoce, pełne ziarna i orzechy, a przy tym wystrzeganie się czerwonego mięsa, przetworzonych produktów mięsnych, nasyconych kwasów tłuszczowych i słodyczy, zwłaszcza słodkich napojów;
  • suplementację probiotyków, aminokwasów i kwasów tłuszczowych omega-3;
  • codzienną aktywność, najlepiej połączenie wysiłku tlenowego (wytrzymałościowego) z treningiem oporowym (siłowym) – czyli przekładając to na prosty język – bieganie, rower lub pływanie w połączeniu z siłownią;
  • dbanie o higienę snu;
  • zaprzestanie palenia tytoniu.

Autorzy wskazują, że działania te są podstawą leczenia niezależnie od stosowania leków u wszystkich chorych na RZS i że poprawiają skuteczność terapii farmakologicznej.

Źródło

Curr Rheumatol Rev. 2019 Jan 21. Lifestyle Modification in Rheumatoid Arthritis: Dietary and Physical Activity Recommendations Based on Evidence. Chehade L, Jaafar ZA, El Masri D, Zmerly H, Kreidieh D, Tannir H, Itani L, El Ghoch M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s