Ostra papryka leczy ból w zespole jelita nadwrażliwego

Zespół autorów z Holandii i Węgier podsumował znaczenie receptorów TRPV dla łagodzenia bólu brzucha w zespole jelita nadwrażliwego. Artykuł wywołał ciekawą dyskusję, która uświadamia, jak skomplikowane już od samego początku jest działanie związków biologicznych, w tym przypadku kapsaicyny (związek odpowiadający za ostrość papryki, obecny w dużych ilościach w pieprzu cayenne, habanero i innych ostrych odmianach papryki).

Autorzy zwracają uwagę, że substancja aktywna z cayenne, odpowiadająca za łagodzenie bólu – kapsaicyna – wywiera efekt przeciwbólowy po związaniu z receptorem TRPV. Jest on obecny w wielu narządach, także w żołądku i jelicie, co więcej, są jego różne odmiany, z których część działa po zablokowaniu (TRPV1, TRPV4, TRPA1), a inne po aktywacji (TRPM8). W stanach zapalnych i w zespole jelita nadwrażliwego dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, który może zmieniać działanie tych receptorów. Wiedza o nich jest już tak duża, że receptory TRPA1 i TRPV4 już uznaje się za cel dla opracowywania nowych leków.

Autorzy przytaczają wyniki badania, w którym u osób z jelitem nadwrażliwym podawano kapsaicynę i uzyskano ustąpienie objawów bólowych, ale tylko żołądkowych, bez wpływu na objawy z jelit. I to właśnie wywołało dyskusję – w liście do redakcji dr Bortolotti zwraca uwagę, że wcale nie oznacza to nieskuteczności kapsaicyny. Otóż praktycznie cała kapsaicyna wchłania się na początku jelita cienkiego, nie ma więc prawa zadziałać na receptory w jelicie grubym – a to właśnie zaburzenia perystaltyki jelita grubego uznaje się za przyczynę bólu w zespole jelita nadwrażliwego. I gdy podaje się tę samą substancje w kapsułkach, które rozpuszczają się późno, w dalszych odcinkach jelita – ból ustępuje. Dr Bortolotti kończy list nadzieją, że nie będziemy bezczynnie czekać na opracowanie leków działających na TRPV, tylko zaczniemy wykorzystywać ostrą paprykę u osób z jelitem nadwrażliwym. 

Źródło:

Aliment Pharmacol Ther. 2017 Nov;46(10):938-952. Review article: transient receptor potential channels as possible therapeutic targets in irritable bowel syndrome. Beckers AB, Weerts ZZRM, Helyes Z, Masclee AAM, Keszthelyi D.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s