Dr Emma Derbyshire, brytyjska dietetyczka i popularyzatorka wiedzy o żywieniu w artykule opublikowanym na łamach pisma naukowego „Frontiers in Nutrition” przedstawia wyniki analizy danych z rejestru UK National Diet and Nutrition Survey, w ramach którego przez 6 lat śledzono dietę Brytyjczyków. 

Autorka pokusiła się o analizę diety w poszczególnych dekadach między 20 a 60 rokiem życia, zamiast, jak to często się dzieje, przedstawiać wyłącznie wnioski zbiorcze, w oparciu o średnie wyniki dla całej populacji. Dane pochodziły od przeszło 3200 dorosłych i dotyczyły wyłącznie podaży mikroskładników przyjmowanych wraz z pożywieniem, bez uwzględniania suplementów. Badanie takie daje ciekawy wgląd w dietę typowego społeczeństwa zachodniej części Europy, choć tylko w jej aspekt mikroskładnikowy (z drugiej strony – dość łatwy do wyrównywania za pomocą suplementów).

Wnioski autorki wskazują, że na niedobory mikroskładników narażone są szczególnie kobiety oraz ludzie młodzi. Brytyjki w porównaniu z mężczyznami w tym samym wieku przyjmują istotnie mniej ryboflawiny, witaminy B6, B12, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, potasu i jodu, natomiast ludzie młodzi przyjmują w diecie mniej witaminy A, ryboflawiny, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, potasu, jodu i miedzi w porównaniu z osobami w wieku 30-60 lat. Ponadto, połowa kobiet i jedna czwarta mężczyzn przyjmuje zbyt mało selenu, a jedna czwarta kobiet zbyt mało żelaza i potasu.

Niedobór żelaza i kwasu foliowego u kobiet powinien niepokoić, są to bowiem dwa składniki istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Autorka zwraca uwagę, że wyniki świadczą o potrzebie poprawy odżywiania niezależnie od grupy wiekowej i że można to osiągnąć za pomocą suplementacji lub wzbogacania produktów w spożywczych.

Warto się dobrze odżywiać zarówno w młodości, jak i w sile wieku, nie odkładać tego „na później” – bo na kiedy?

Źródło

Front Nutr. 2018 Jul 19;5:55. Micronutrient Intakes of British Adults Across Mid-Life: A Secondary Analysis of the UK National Diet and Nutrition Survey. Derbyshire E