Statystyki są nieubłagane – aż jedna czwarta Polaków umiera z powodu nowotworu. Jest to druga przyczyna śmierci, po chorobach układu krążenia. I trzeba sobie uświadomić, że na co najmniej część przyczyn prowadzących do choroby onkologicznej wpływ mamy my sami. Najpowszechniejszym chyba czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu, ale również ważnym jest zbyt mała ilość błonnika w diecie.

Błonnik jest składnikiem diety o udowodnionym wpływie ochronnym – bezsprzecznie zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. To trzeci na liście najczęstszych nowotworów prowadzących do śmierci. Tymczasem z niedawnej metaanalizy badań poświęconych związkom błonnika z nowotworami wyłania się znacznie ważniejsza obserwacja – błonnik chroni nie tylko przed rakiem jelita grubego, ale i kilkoma innymi nowotworami.

Autor dokonał przeglądu poświęconych temu tematowi metaanaliz opublikowanych w języku angielskim w latach 1980-2017. Z analizy 19 takich badań, w których oceniano różnicę ryzyka związaną z przyjmowaniem małych albo dużych ilości błonnika w diecie, wynika, że błonnik może istotnie zmniejszać zagrożenie rozwojem raka przełyku, żołądka i trzustki (o jedną piątą do nawet połowy) – jeśli chodzi o układ pokarmowy – i być może również raka piersi (o kilka, kilkanaście proc.).

Błonnik jest substancją w diecie niezbędną. Zabezpiecza nie tylko przed zaparciami, ale i – w długofalowej perspektywie – nowotworami, chorobami układu krążenia, zaburzeniami metabolicznymi i wieloma innymi. Dbajmy o regularne, codzienne dostarczanie błonnika!

Źródło

J Chiropr Med. 2018 Jun;17(2):90-96. The Benefits of Dietary Fiber Intake on Reducing the Risk of Cancer: An Umbrella Review of Meta-analyses. McRae MP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s